Túlanie v Omiši

Omiš, tiež jedno z obľúbených letovísk, na mňa pôsobí z celého Chorvátska tak nejak “inak”. Často sa jednotlivé mestečká na pobreží na seba niečím podobajú ale Omiš spoznám vždy, vďaka jeho zaujímavej polohe. Celkový dojem však trochu zaostáva za ostatnými chorvátskymi miestami, a aj keď je Omiš krásny, fotogenický, výnimočný, do mojich obľúbených miest som ho nezaradila. Akosi vo mne nezanechal tú pravú stopu ale aj tak sa chcem podeliť aspoň o pár fotiek. Možno si tu predsalen nájdu svoje miesto.

DSCN1543

Pre Omiš je typická rieka Cetina, ktorá sa tu vlieva do mora a vytvára pôsobivý kaňon v skalnom masíve pohoria Mosor. Toto pohorie poskytuje možnosti pre ďalšie výlety, turistiku i splavy, takže aktívnejší dovolenkári sa tu rozhodne môžu vyblázniť.

DSCN1459

DSCN1494

DSCN1548

Omiš je iný aj svojou dlhou plážou, ktorá je pre zmenu jemná piesočná. Je skvelá aj pre neplavcov a malé deti, keďže pobrežie je dlho plytké, až 700 m do mora.

DSCN1491

Staré mesto je krásne. Je tu typická architektúra kamenných domov s červenými strechami, úzkymi uličkami, malými námestíčkami, ktoré priam volajú “Poď si sadnúť na kávičku”. Omiš má aj bohatú históriu, napr. už od 7. storočia si tu piráti postavili svoje nedobytné sídlo. Nad mestom v skalách sa týčia pozostatky pirátskej pevnosti Mirabela z 13. storočia, kde sa môžete pokochať výhľadom na celé mestečko. Ešte mohutnejšie sú pozostatky benátskej pevnosti Starigrad vo výške 311m, ale na tú už nám akosi neostal čas.

DSCN1515DSCN1457

DSCN1545DSCN1557

6 Replies to “Túlanie v Omiši”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: