(Ne)Šťastný boat-trip: ostrov Brač & pláž Vrulja

Namiesto akože originálnych miestnych atrakcií typu “Pirátska plavba pirátskou loďou” sme sa rozhodli prenajať si čln len pre nás dvoch a užiť si morskú plavbu po svojom. Na promenáde pri prístave je množstvo nadšených obchodníkov s ponukou výletov a organizovaných plavieb na naozaj krásne miesta. Prenajatím vlastného dopravného prostriedku však získate slobodu a voľnosť, tie najpríjemnejšie stránky cestovania.

DSCN1350

Keďže nás lákalo mať v zozname navštívených destinácií Chorvátska aj ostrov, rozhodli sme sa, že sa s člnom doplavíme na ostrov Brač, na ktorý sme sa doteraz pozerali len z nášho balkóna. O chvíľu už prišla vlna nadšenia a eufórie, pretože sme sa už plavili po mori v našom člne s poetickým názvom Rent-A-Boat naboku. Ako sme sa vzďaľovali od brehu, naskytoval sa nám nádherný pohľad na pobrežie, útulnú Brelu a majestátne pohorie Biokovo z úplne inej perspektívy.

DSCN1351

Bola to nádhera, sedieť vpredu v člne, hojdajúc sa na miernych morských vlnkách, za sebou vzďaľujúci sa prístav s tou krásnou scenériou a pred sebou tmavomodrá zvlnená plocha mora, kdesi v diaľke črtajúci sa ostrov s veľkou neznámou, čo sa na ňom skrýva. Po síce pekných ale dlhých chvíľach na mori som sa už trochu začínala nudiť a nakoniec som sa už nevedela dočkať, kedy tam už budeme…

DSCN1353

Povrch ostrova Brač je z tejto strany divokejší, útesový a bez pláží, takže tam nie je kde zastať, a treba pokračovať vpravo pozdĺž pobrežia. Konečne sme sa približovali k prístavnému mestečku Povlja, ktoré je akoby vkrojené do vnútrozemia, takže pred ním je vytvorená morská zátoka. A vďaka tejto zátoke som tu videla asi všetkých svätých…

Úplne nečakane, nepripravene, sme totiž nastúpili na takú obrovskú vlnu, že nos člna smeroval kolmo hore až som sa pozerala priamo do oblakov a vzápätí kolmo dole, až som mohla vidieť odraz mojej vydesenej tváre v zrkadle mora. A znova. A ešte asi trikrát. Pocítila som takú silu gravitácie, že mi to teda nie je príjemné ani teraz z pohodlia domova. Tieto štyri vlny sa mi zdali ako celá večnosť, kým sme sa znova plavili po miernej zátoke smerujúcej k prístavu mestečka.

DSCN1368

Rozhodli sme sa aspoň na chvíľu odstaviť čln v prístave a pokochať sa po dlhej pustej plavbe týmto malým kúskom civilizácie. Veľký omyl! S cieľom priviazať čln k betónovému múru prístavu, sme vyskočili do vody siahajúcej po kolená, a kým sme uviazali uzol, môj kormidelník sa nešťastne pošmykol na kameni a rozrezal si dlaň na ostrej skale. Rana mala asi “len” 2cm, no bola dosť hlboká a tak pri pohľade na krv a po zážitku s vlnami, sme obaja stratili všetky zbytky dobrej nálady. Môj chlap si navyše zaumienil, že pôjde nájsť lekáreň, aby si kúpil dobrý leukoplast a bolo mu úplne v… jedno, kde necháme čln. Nakoniec som konečne našla skrytú lekárničku v člne a ranu sa nám podarilo aspoň provizórne zalepiť.

A ešte taká perlička.. Keď sme vyrazili z prístavu naspäť, jeden Chorvát nám ešte stihol niečo kričať z balkóna (zrejme nám chcel podať info o kotvení v prístave) a môj najmilší mu zas stihol vztýčiť svoj prostredný prst s úprimným “F*ck you”, za čo som sa išla prepadnúť od hanby ale inak celkom zážitok 😀

Po asi hodine plavby z Braču späť na jadranskú pevninu, sme sa dostali na krásnu pláž v zátoke Vrulja, ktorá bola doslova ako za odmenu. Táto pláž bola krásna práve tým, že sa tu nedostanete inak ako loďou, a tak vyzerala celkom nedotknutá, divoká, bez civilizácie, a práve takéto pláže majú podľa mňa najkrajšie čaro.

DSCN1380DSCN1379DSCN1375

Na záver pár užitočných info:

  • prenajatie člnu na 5 hodín stálo 500 Kún (v r. 2012),
  • z Brely na Brač sa malou loďkou neoplatí plaviť, nakoľko po tak dlhej plavbe tu toho nie je moc na obdivovanie,
  • čo ale stojí za to, sú malé plážičky pozdĺž pobrežia, ktoré inak ako loďou nenavštívite,
  • v Jadranskom mori a aj pri ostrove Brač už v minulosti zaznamenali (asi zatúlaného) žraloka bieleho, takže pri plavbe loďkou na odľahlejších miestach buďte opatrní,
  • za ošetrenie poranenej ruky sme platili až 350 Kún. Poisťovňa nám to po návrate preplatila, takže nezabudnite na cestovné poistenie pre každý prípad.

Napriek menším nepríjemnostiam to bolo skvelé dobrodružstvo, ktoré za tie zážitky určite stálo!

Predošlé články z Chorvátska:

Deň na Plitvických jazerách

Ráno v Zadare s melódiou mora

Naša milovaná Brela a najkrajšia pláž Európy?

Túlanie v Omiši

3 Replies to “(Ne)Šťastný boat-trip: ostrov Brač & pláž Vrulja”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: