Možno je čas napísať aj niečo “O láske”

Už skoro dva mesiace píšem o všeličom, čo ma baví. O spomienkach na krásne miesta, úžasných knihách, a veciach, ktoré ma nadchnú. O láske nepíšem často. Skôr výnimočne. A na blogu je to teraz prvýkrát. Pritom celý môj život je jedna veľká láska. K veciam, miestam, jednotlivým ľuďom môjho života, vlastne k celému životu, aj k jednému mužovi. Láska k mužovi. Je to niečo, čo síce prežívam najhlbšie, ale nedokážem alebo nemám potrebu to vyjadriť slovami. Ale ani o tomto dnes nejdem písať…

Asi pred dvomi rokmi som na “Humans of New York” natrafila na Shirley, ktorá mala vtedy 101 rokov, a doteraz si na ňu pamätám. Nielen na to ako skvele na svoj vek vyzerala, aký mala stále zmysel pre humor, ale hlavne na jej lásku k mužovi. Volal sa Moe. O ich vzťahu a živote neviem nič, nepoznám ani jeden ich jediný príbeh. Ale to, čo vidím v jej očiach, keď si na Moea spomenie, mi úplne stačí.

Shirley and Moe
http://www.humansofnewyork.com

 “We didn’t say we were going to get married. We just knew. It was a meeting of the souls.”

/“Nehovorili sme o tom, že sa vezmeme. Jednoducho sme to vedeli. Bolo to stretnutie duší.”

Keď bol Moe starý a chorý, vážne chorý a ona vedela, že umiera, spýtala sa ho: “Moe, what will I do without you?” A on pozbieral všetky zbytky svojich síl a odpovedal:

“Take the love you have for me and spread it around… there, beauty is found.”

/ “Vezmi všetku lásku čo máš pre mňa a rozšír ju okolo… v tom, sa nachádza krása.”

Nakoniec ešte prečítala kúsok z jeho posledných listov z vojny: ‘The stars are joining me in sorrow, while I long without wearying. To hold you once more in my arms, to embrace you and kiss you and love you.’ / “Hviezdy sú so mnou v mojom smútku, zatiaľ čo neúnavne túžim. Držať ťa znova v náručí, objať ťa a pobozkať a milovať.”

Prečo vám o tom vlastne píšem? Určite nie preto, aby som vás rozplakala, že Shirley prišla o svojho milovaného Moea. Ani preto, aby som vás dojala alebo presladila ich láskou. Asi to píšem len preto, aby ste neprestali v lásku veriť. Svet je drsný a učí nás, aby sme boli opatrní, aby sme neboli naivní, že veriť v lásku je slabosť, že všetko raz skončí, že láska sa rokmi stáva zvykom, že v manželstve neprežije… Možno v každej obave sa skrýva kus pravdy, ale to však dopredu nemôže nikto vedieť. Ani vy, ani ja. Tak prečo to dopredu zbytočne riešiť? Užívajte si čo máte teraz a prežite to naplno. A hlavne:

Nenechajte si vziať vieru, že pravá láska existuje.

Shirley a Moe sú priamym dôkazom.

 

 

2 Replies to “Možno je čas napísať aj niečo “O láske””

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s