Víkend bez internetu?

Back to the roots. Návrat ku koreňom. Tieto slová mi bežali hlavou celý tento víkend a až teraz si uvedomujem ako dokonale ho vystihujú. Ale pekne od začiatku. Rozmýšľali ste niekedy, čo by ste robili cez víkend bez internetu? Ja áno. Nie som teda žiadny maniak, ale mňa to vážne zaujímalo. Dostala som šialený nápad a my sme ho vzali ako výzvu. Na dva dni sme vypli internet…

DSCN1506

Ak ste očakávali, že práve vypnutý internet mohol byť relax a meditácia, asi vás sklamem. Také jednoduché to nebolo. A ak čakáte nejaké múdre osvietenie, na ktoré som určite musela prísť, sklamem vás ešte viac. Je pravda, že počas dvoch dní bez internetu sme mali na všetko viac času. Najhoršie ale boli tie chvíle, keď už sme mali voľný čas a mohli sme si v obývačke sadnúť do kresla. A čo teraz? Žiadny internet, žiadna telka, dámu sme doma nemali a môj žolík v rukáve ma nadobro sklamal – čítať knihu sa mi práve vôbec nechcelo. Občas to bolo na zabitie. A občas to bola veľká sranda.

DSCN1512

Pár obyčajných momentov, ktoré mi utkveli v pamäti…

 • Spomenula som si, čo je to nudiť sa. Nudiť sa takým štýlom, že sa zrazu preberiem na to, ako čumím do steny.
 • Veľa som spala. Ale tak dobre, bez výčitiek.
 • Veľa som jedla. Tiež bez výčitiek.
 • Vytiahla som antistresové omaľovánky, ktoré ma vždy stresujú, pretože na ne nikdy nemám čas. A teraz mám jednu farebnú mandalu.
 • Môj chlap hral na gitare a spolu sme spievali. Hlasno a falošne. Ale inak som si pripadala ako John Lennon & Yoko Ono.
 • Obzerala som si dlane. 20 minút.
 • Upiekla som nový recept. Zo skutočnej kuchárskej knihy, v ktorej som si mohla listovať.
 • Keď už bola tma, vyšli sme vonku a prechádzali sme sa uličkami v okolí a dýchali sviežu vôňu vzduchu po daždi.
 • Večer o deviatej sme si otvorili víno a spoločne sme nadávali na môj sprostý “no-wifi” nápad. Asi sme zmenili tému a potom zas ďalšiu a ďalšiu, až sme s prekvapením zistili, že je 1:15 v noci. Vlastne ani toto nebol vážny a hlboký rozhovor. Skôr sme fantazírovali nad tým, v čom by sme podnikali, kebyže sme nepotrebovali žiadne peniaze. Ten bláznivý nápad vám neprezradím, pretože “čo ak”. Ale podstatné je, že som si pripomenula ako veľmi je dôležité SNÍVAŤ.
 • Pri raňajkách sme sa zahrávali s astrofyzikou.
  • A: “Teória relativity hovorí: Ticho buď!
  • B: “Nie. Teória relativity hovorí, že všetko čo je relatívne a nie je praktické, je zároveň aj následné.”

A aj s týmto súvisí bod, ktorý ma najviac prekvapil:

 • Smiali sme sa. Častejšie. Ako deti. So slzami v očiach a s bolesťou v rebrách. Tak dobre už som sa dávno nezasmiala.

DSCN1525

Pokiaľ internet slúži nám, môže byť z neho dobrý nástroj a vymoženosť novej doby. Ak sme však závislí my na ňom, môže nás okrádať o čas. Nikto vám však neodpovie, koľko času je ešte zdravé stráviť na internete. Ale…

Čím sme menej na internete závislí, tým pomalšie nám plynie čas. A to je v tejto uponáhľanej dobe lákavá ponuka.

Skúste si to sami, na jeden víkend. Možno vám to nedá nič výnimočné ale je to zas niečo iné. A možno dá. Možno trochu zdivočiete a objavíte v sebe detské ja. Trochu sa vrátite ku koreňom. Ale to už znie ako výzva, však?

 

4 Replies to “Víkend bez internetu?”

 1. Nápad prekvapujúci a hlavne na zamyslenie pre všetkých. Obdivuhodné ste to zvládli a verím, že takýto víkend si zopakujete. …a potom sa teším zase na výborný koláč 😉

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: