Gavurky – chránený dubový háj ako z rozprávky

Minulý voľný pondelok sme využili na spontánny výlet autom, kedy som si až cestou spomenula na jedno miesto, ktoré sme mali už dlhšie na zozname. A kedy je lepší čas na prastarý dubový háj než v krásne zelenom máji? A tak sme videli Gavurky. Nie je to obyčajný háj. Je čarovný!

DSCN1554

Slovenský unikát Gavurky je dodnes zachovaný pôvodný háj, ktorý slúžil na pasenie dobytka. Dnes má cez 57 hektárov, po ktorých sa môžete prechádzať krížom-krážom, a vážne to nie je nuda. Uvidíte tu totiž prastaré duby, ktoré si môžu pamätať vyše 400 rokov a tento dlhý čas ich vytvaroval do takých neskutočných tvarov, až som mala pocit, že určite musím byť v rozprávkovom lese.

DSCN1577DSCN1613DSCN1547

Cestou sem som sa trošku obávala, či sa vôbec budeme mať na čo pozerať, ale už pri prvých pohľadoch som si bola istá, že tá cesta stála za to. Všetky duby sú tu nádherné a tak veľmi živé, že celému miestu dávajú zvláštnu atmosféru, akoby z iného sveta. Občas som mala pocit, že sa tu čochvíľa musia objaviť žirafy, niekedy sa mi zdalo, že tam v diaľke určite zbadám dinosaura, alebo že spoza stromov vybehne Shrek s oslíkom a kocúrom v čižmách.

DSCN1616DSCN1598

Gavurky je jedinečné miesto, kde som si užívala živú prítomnosť stromov, ktoré by nám mohli veľa rozprávať, ale aj zvuky prírody. Keďže je to chránený areál, stále tu žije veľa druhov vtákov aj hmyzu a tiež tu rastie množstvo voňavých rastlín. Jarný vtáčí orchester sa tu miešal s prazvláštnym tichom, takým aké nájdete len ďaleko od mesta. Kde nájdete taký pokoj, aký môže byť len v prírode. A práve toto ma nabilo neskutočnou energiou, na ktorú občas v tom mestskom ruchu zabúdame.

DSCN1583DSCN1555DSCN1594

Aj keď pre botanikov z celého sveta je to zaujímavé miesto, veľa Slovákov o ňom stále nevie. A možno je to dobre. Pre tých nadšencov, ktorí chcú ísť pozdraviť staré chránené duby, tu mám mini navigáciu. Nám totiž navigácia v aute toto miesto ani nenašla, a tak sme sa museli spoľahnúť na tú najklasickejšiu – pýtali sme sa ľudí.

Gavurky nájdete v smere zo Zvolena za obcou Dobrá Niva v smere na Sásu. V dedine hľadajte dva kostoly a prejdete cestou medzi nimi. Pokračujete po ceste až kým na pravej strane neuvidíte ufo a vľavo odbočíte na poľnú cestu, kde si odparkujete auto a pokračujete pešo. A musím povedať, že už cesta zo Zvolena do Dobrej Nivy je jedna z najkrajších ciest autom!

Ak raz prídete pozdraviť staré chránené duby, skúste sa viac započúvať. Niekedy je to ticho hlučnejšie ako mesto. Ale múdrejšie.

8 Replies to “Gavurky – chránený dubový háj ako z rozprávky”

  1. Spätné upozornenie: Môj rok 2017 – Days & Joys
  2. Bol som tam na jeseň bola to paráda. Chystám sa na jar s rodinou. Len je škoda, že prístup nie je vôbec značený, takže sa divím o čo Dobrej Nive ide ?

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s