Bylinková prednáška v Živene

Nedávno som sa zúčastnila prednášky, ktorú zorganizovali šikovné “Olejkárky z Turca” a bola som nadšená. V priebehu roka sa uskutoční súbor prednášok o liečivých rastlinách a ich účinkoch na náš organizmus, a sú určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o bylinky. Predminulú sobotu to bola už štvrtá prednáška, tentokrát s názvom “Recepty z bylín” a bola zaujímavá, praktická a veľmi veľmi voňavá…

IMG_20170513_184031[1]

Z celého konceptu tohto združenia som naozaj nadšená, pretože nám poskytuje návrat k tradíciám a prírode, a pritom môže osloviť aj mladú generáciu. Už samotný názov “Olejkárky z Turca” je veľmi výstižný, pretože práve náš Turiec sa v minulosti preslávil tradíciou olejkárstva a šafraníctva. Aj o tomto sme sa na prednáške niečo dozvedeli… o olejkároch, ktorí vyrábali rôzne liečivé oleje z rastlín, ktoré následne podomovo predávali na svojich potulkách svetom (dostali sa až do Číny!!) a dokonca boli žiadaní aj na kráľovských dvoroch.

Ale viac o tejto našej histórii sa môžete dozvedieť napr. v našom Múzeu slovenskej dediny alebo v knihe “Turčianski olejkári a šafraníci” od Jozefa Hrozienčika.

IMG_20170513_180327[1]

Narozdiel od minulých prednášok, kedy dievčatá predstavovali jednotlivé bylinky a iné zaujímavosti, tentokrát to poňali veľmi prakticky. Ochutnala som púpavový sirup, celozrnné záviny so žihľavovou plnkou, domácu lučinu, vyrábalo sa neskutočne dobré pesto z medvedieho cesnaku, mojito aj žihľavové pivo, ktoré sa ale bude dať ochutnať až nabudúce. Dobrý dôvod prísť znova!! A dozvedela som sa o výrobe kváskového chleba, ktorý je mimochodom ľahšie stráviteľný, a tak voňavý a chutný, že som si pripomenula ako chutí pravý chlieb.

IMG_20170513_180207[1]

Prednášky sa konajú v budove Živeny v Martine, ktorá je krásne zrenovovaná a dýchne tu na vás dlhá a zaujímavá história tohto ženského spolku, ktorý bol založený v roku 1869, čo je už neuveriteľných 148 rokov!

IMG_20170513_183946[1]

Ak vás táto téma zaujíma, sledujte stránku Olejkárky z Turca na facebooku a snáď sa vidíme na ďalšej prednáške. Na tom žihľavovom pive 🙂

4 Replies to “Bylinková prednáška v Živene”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s