26 vecí, ktoré ma naučil život za 26 rokov + 1 (z mnohých), ktorá sa mi ešte stále nedarí

26 rokov určite nie je dosť dlhá doba, aby som mohla rozdávať múdre rady do života, ale celkom dosť dlhá na to, aby mi život zaryl pár právd hlbšie pod kožu. A niekedy to aj naozaj bolelo. A tak tu je môj zoznam, ktorý zas nemusíme brať až tak vážne, lebo určite som niečo vynechala, a nebude to sedieť pre všetkých, ale aspoň ho mám, ak by som niekedy na niektorý bod začala zabúdať…

1.Naučila som sa, že napísať takýto zoznam vôbec nie je ľahké.

A tak asi po piatom bode som si povedala, že ho napíšem až na okrúhlu 30tku. Lenže, to by už asi vážne nikto nedočítal do konca.

2. ŽI. A nechaj žiť.

Myšlienka, ktorá ma oslobodila hneď ako som ju pochopila. A preto si žijem ako chcem a vy si žijete ako chcete. A hneď je život o niečo ľahší.

3. Rodičia sú základ.

Ak vyčítate rodičom, čo vás naučili zle alebo čo vás naučiť zabudli, skúste sa na to pozrieť zo začiatku. Dali vám život a nikto na svete vám nedá viac. A ak sa vám zdá, že sa niekedy previnili, stále platí, že prekážky vás do života naučia viac ako ideálny bezproblémový domov. Takže buďte vďační. Ja som.

DSCN2034

4. Súrodenci sú budúcnosť.

Rodičia ma naučili, že keď tu oni nebudú, stále tu budeme s bratom pre seba, ako pokrvná rodina. Naučili ma, že aj keď ma predtým strašil mimozemšťanmi, učil ma ninja saltá a iné hrozné veci, a ja som zas na neho bonzovala, musíme držať pokope a starať sa o seba. Súrodenci sú rodina a budúcnosť.

DSCN2037

5. Šťastie praje pripraveným.

Mám pocit, že toto je jediná vec do života, ktorú som sa naučila pri maturite. Už veľakrát mi zjednodušila život.

6. Nerob to, čo ťa nebaví. Pretože to nebudeš robiť dobre.

Pravda, ktorú nám stále opakoval starký a aj keď som občas v tomto smere blúdila, vždy ma to doviedlo k niečomu, čo má zmysel.

7. Dôveruj životu…

…že všetko, čo sa deje, je správne. Každá skúsenosť ma niečo naučila, a ak som to nevidela hneď, časom mi to dávalo význam. A preto…

 

 

8. Všetko má svoj čas… alebo dočkaj času ako husa klasu.

Veta, ktorú mi mama hovorievala naozaj často. Veta, ktorú som tak z duše nenávidela, ale áno, mala pravdu. Pretože mamy vždy vedia o čom hovoria.

DSCN2028

9. Niekedy je život jednoduchší ako sa zdá. Občas som to bola ja, kto si ho komplikoval.

Bolo to ťažké, ale nakoniec som si to uvedomila. Našťastie. Niekedy totiž vyriešime viac, keď jednoducho “neriešime”.

10. Naučila som sa ľuďom nedôverovať a ľuďom dôverovať.

Viem jedno aj druhé, len niekedy je ťažké správne rozlíšiť kedy čo.

11. Čo mám je dôležitejšie, ako to čo nemám.

Vo všeobecnosti nikdy nenastane bod, kedy nám nebude absolútne nič chýbať. A toto keď si človek uvedomí ako holú pravdu, začne sa viac pozerať na to, za čo môže byť vďačný. Máme, co máme.

12. Každý človek je na svojej životnej úrovni a tam robí maximum.

Keď som sa začala pozerať na ľudí ako ľudí s rôznymi životnými príbehmi a okolnosťami, ktoré pochopia len tí, ktorí ich prežijú, žilo sa mi v našej pestrej spoločnosti o čosi ľahšie. Možno sa to volá aj mier.

13. Sloboda je nebyť otrokom hmotných vecí.

Nemám rada extrémy, ale uvedomujem si aký je človek nezávislý, keď nemá zbytočnú potrebu vlastniť. To je sloboda.

14. Ak chceš byť milovaný, tak miluj!

Áno, niekedy je to až takto jednoduché, ale znova platí to s tým časom.

DSCN6950

15. Vo vzťahu treba mužovi nechať priestor byť mužom.

A to sa stane, keď si ženou. Iba ženou. Často vidíme vo vzťahoch ženy, ktoré sa snažia plniť mužské funkcie, akoby chceli prevziať kontrolu nad celým vzťahom. To však nie je potrebné, skutočný chlap to naozaj dokáže aj sám. Keď bude mať priestor.

16. Všetko, čo potrebujem, mám v sebe.

Uvedomiť si toto, bolo obzvlášť náročné. Ale vlastné šťastie naozaj nezávisí od iných ľudí a tiež ak nenájdeme pokoj v sebe, je zbytočné hľadať ho u druhých. Je v poriadku, ak sa nám to nedarí zo dňa na deň, ale keď som sa toto dokázala naučiť ja, určite to zvládnete aj vy.

17. Vzdelávanie je na celý život.

Jedna vec je chodiť do školy a druhá niečo sa naozaj naučiť. To dokáže iba prax ale ak už hovoríme o vedomostiach, najviac som sa naučila ako samouk, keď ma niečo začalo vážne zaujímať. Preto sa hovorí “učíme sa celý život”.

18. Život ti všetko vracia. Tak si daj pozor čo dávaš.

Ja totiž neverím na to, že človek pôjde po smrti do neba alebo do pekla, podľa toho ako sa v živote správa. Ja verím, že život nám to nebo alebo peklo prináša ešte tu počas nášho života. A to je už veľká zodpovednosť. Karma.

19. Počúvaj svoje telo.

Neexistuje návod na ideálne stravovanie ani životný štýl. Každé telo je jedinečné a potrebuje individuálny prístup. A tak som sa naučila viac vnímať vlastné telo, čo potrebuje a čo mu naopak škodí. Povedalo mi viac ako všetci doktori. Napríklad, že má radšej zelené banány ako tie zrelé, a vraj je to v poriadku 😀 Okrem toho odporúčam aj knihu Cyklická žena, ktorá pomôže pochopiť ako funguje mesačný cyklus a ako z neho čo najviac vyťažiť.

20. Počúvaj svoje srdce. Vždy.

Asi každý pozná večnú dilemu rozum vs. srdce, a za tých 26 rokov na tomto svete môžem povedať, že moje rozhodnutia rozumom ma nikdy nepriviedli tam, kam mali. “Listen to your heart” je už naozaj otrepaná fráza, ale nie prázdna fráza. Teraz už na svoju intuíciu naozaj nedám dopustiť a čím viac som sa ju snažila vnímať, tým bola silnejšia.

kopai

21. Oplatí sa investovať do kvalitného jedla a do toho, čo nás baví.

Naučila som sa nešetriť na kvalite potravín, pretože asi nikto si nechce povedať, že o vlastné auto sa staráme lepšie ako o seba. Neľutujem žiadne peniaze na cestovanie, aj keď boli tvrdo zarobené (niekedy takmer posledné) pretože je to niečo, čo ma baví a napĺňa. A vlastne je jedno či ide o cestovanie alebo o modelársku zbierku lietadiel, ak vás to naozaj baví, je to dobrá investícia.

22. Je v poriadku mať “len” pár skutočných priateľov.

Skutočné priateľstvo dokáže prekonať aj vzdialenosť aj čas, kedy sa nevidíte.

23. Vážme si starších ľudí. Majú čo povedať.

Myslím, že už som sa narodila s prirodzeným rešpektom voči starším ľuďom. Akoby som si uvedomovala, že k nim musím pristupovať jemne, akoby boli na rozpadnutie preplnení životnými skúškami a príbehmi. Sú tiež chodiace pripomienky krehkosti času, ktorý nám všetkým dýcha za chrbtom. A aj preto im doprajte trochu úcty.

24. Život je zázrak. Forever on vacation.

Odjakživa som milovala vesmír a niekedy vnímam nás a našu planétu ako malú bodku v nekonečnom vesmíre. V tých chvíľach vidím akí sme všetci malí a hlavne aký je ľudský život krátky… a vtedy som presvedčená o tom, že nič mi nestojí za to aby som si pokazila deň niečím, čo vlastne v strede toho nekonečného vesmíru nie je ani trochu podstatné. A presne vtedy vnímam život ako jednu veľkú dovolenku v destinácii Zem a dokonca si viem vychutnať aj cestu do práce. Len keby som to vedela takto vnímať častejšie.

DSCN0478

25. Prítomnosť. Budúcnosť neexistuje.

Veľa som sa naučila od mužského prístupu k životu, a stále sa niečo učím. Ako minule. Bola krásna slnečná nedeľa, užívali sme si výlet v krásnom prostredí, sedeli sme na lavičke a vychutnávali si dokonalú chvíľu, a mňa napadlo: “Len škoda, že je zajtra pondelok a musím ísť do práce.” A viete čo on povedal? “Ale zajtrajší deň ešte neexistuje.” A to mi stačilo, aby som si skutočne uvedomila, že všetko čo momentálne máme, je prítomnosť, tento okamih.

unnamed

26. Hlavne to nebrať tak vážne. S úsmevom je život krajší.

Síce mám všetky tieto životné pravdy už vžité, ale určite sa neriadim nejakými pravidlami ani obmedzeniami. Pretože život sa najlepšie žije spontánne. A nezabúdajte sa smiať! Je to liek na všetko 🙂

+ Bonus: Myslieť v prvom rade na seba.

To je tá vec, ktorú som sa stále ešte úplne nenaučila. Pri rozhodovaní treba myslieť hlavne na seba, pokiaľ tým samozrejme vyslovene neubližujeme. Ale brať ohľady na druhých, na úkor seba, je niekedy zbytočné, a možno práve niekomu darujeme lekciu, ktorá ho môže posunúť ďalej. Takže myslime na seba, je to náš život!

Ďakujem!

 

 

 

20 Replies to “26 vecí, ktoré ma naučil život za 26 rokov + 1 (z mnohých), ktorá sa mi ešte stále nedarí”

 1. Našťastie som sa o saltách dozvedela len pred pár rokmi, lebo neviem neviem ako by som vtedy reagovala. Ale všetko má svoj čas ;-). Neviem čo dodať na tento úžasný článok. Napísala si ho s jednoduchosťou a veľmi výstižne a pravdivo. Ale teraz Tvoje slová, ktoré mi pomohli dosť často: Život není peříčko, tak si zvykej holčičko! Ja ti moc ďakujem za to, že si a hlavne taká aká si :-*

  Páči sa mi

 2. Mirečko, skvěle napsané. Krásné pravdy. Bod 23 mě dojal. Vnímám to stejně a je škoda, že úctu ke starším mnoho mladých lidí nemá.

  Páči sa mi

 3. prečítal som to asi päť krát. K tomu nie je čo dodať. Týchto dvadsaťšesť+bonus a desať božích prikázaní, keby sa učilo v školách, tak tu máme raj na zemi…
  Som hrdý na svoje deti.

  Oco

  Páči sa mi

 4. Toto by sa malo fakt ucit v skolach 🙂👍 A inak vacsina ludi na toto nepride ani za cely zivot, co je v zivote dolezite.. Rodicia mozu byt na teba fakt hrdi 🙂❤

  Páči sa mi

 5. Máš všetko Mirka. Si šťastná to žena. Človek s tvojím postojom už dávno vyhral aj keď nič nehral. Takto si predstavujem dokonalý život.
  Maťa G.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: