O Liptovskom Jáne, Rudolfovi a iných miestach

Chladný večer neskorého leta a my dve sa chúlime v červenej deke na terase U Rudolfa. Slnko už dávno zapadlo. V skrehnutých dlaniach zvieram veľkú šálku s horúcim bylinkovým čajom a premýšľam, či ma viac upokojuje vôňa materinej dúšky, materskej lásky alebo hudba z klavíra? Mlčíme a vnímame len seba a pána klaviristu v okrúhlom čiernom klobúčiku. Možno sa volá Rudolf. Zaujal ma pohyb jeho pliec, akoby sa mu tam nazbierali všetky emócie a chceli sa odtiaľ dostať von, raz kľudné, inokedy divoké v nepravidelných explóziách. Alebo spomienky. Ku každej skladbe. Ktovie komu hrával práve túto, než ju zahral reštauračným hosťom… Spomienky. Keby Rudolf vedel o tých našich na posledných pár dní, určite by zahral niečo pekné. O starom dome so záhradou, kde sme odpočívali, prechádzkach plných smiechu, o výlete do jaskyne, o vôni lesa, o dlani plnej čerstvo nazbieraných malín a tajomstiev vyslovených iba medzi mamou a dcérou… 

Tak takto si pamätám dedinku Liptovský Ján. Asi po siedmich rokoch vezieme Léri do kúpeľov a tak máme príležitosť spraviť si malý výlet v tejto kúpeľnej dedinke. Napadlo ma spísať pár mojich obľúbených miest v Liptovskom Jáne…

Termálny prameň Kaďa

Areál sa nachádza priamo v obci (blízko pri kostole), kde si môžte nabrať z prameňa Teplica silne mineralizovanú liečivú vodu a dá sa tu aj kúpať. Je to vlastne prírodné jacuzzi s jazierkom, kde môžete dokonca vidieť sírnaté bublinky vyvierajúce na hladinu. Voda má liečivé účinky na kĺby, pokožku aj pri ochoreniach ženských orgánov. Navyše, kúpanie je stále prístupné a zadarmo!

DSCN1414

Stanišovská jaskyňa

Asi 4,5 km od Kade sa v liptovských lesoch nachádza Stanišovská jaskyňa (asi 1h pešo, 10min autom). Prehliadka trvá asi hodinu po sprístupnených 177m a naozaj sme ocenili vtipný sprievodcovský výklad. Okrem vstupeniek sme nakúpili aj nádhernú originálnu keramiku, len vlastne neviem či ju tam ešte stále majú?

Architektúra alebo Ako som neodfotila modrý domček

Na starej ulici v Liptovskom Jáne neďaleko Kade uvidíte pôvodnú architektúru roztomilých domčekov a sýpok, kde sa veľmi rada prechádzam. Práve tam som uvidela dokonalý záber s modrým domčekom, ale povedala som si, že ho odfotím smerom naspäť. Smerom naspäť sme však dedinu prešli sediac v aute a na milý domček som úplne zabudla. Takže… pri fotení konajte okamžite. Alebo nielen pri fotení. Niektoré chvíle sa neopakujú!

DSCN1425 (2)

Park Mini Slovensko

Vedľa hotelu Ďumbier sme objavili park s miniatúrmi slovenských pamiatok a nádherného modelu železnice. Je to naozaj pekný nápad a určite budú v parku modely pribúdať.

DSCN1458

Koliba Strachanovka

Oproti Mini parku sme zavítali do koliby Strachanovka, kde sa dá najesť dobre a tradične. Tiež sme ocenili krásny interiér a milú obsluhu v krojoch. A samozrejme pirohy!

DSCN1482 (2)

2 Replies to “O Liptovskom Jáne, Rudolfovi a iných miestach”

  1. Pekne si to napísala a tiež spomínam na večer na terase U Rudolfa, na super večeru, posedenie pri dobrom čaji a ešte lepšej atmosfére s klavírom. Na tých pár dní v tejto malej dedinke rada spomínam, spoznali sme pekné miesto na relax. Tých pár dní len my dve, naše prechádzky, spoločné varenie v mini kuchynke a naše rozhovory uvoľnené smiechom, ktoré aspoň trochu pomohli upratať tapajuce myšlienky. Veď ako málo stačí si urobiť život trochu krajší a veselší, hlavne keď chýba pokoj v duši. :-* Rada sa tam tiež vraciam, ostali tam naše spoločné spomienky. ………a to fotenie modrého domčeka môžeš dokončiť onedlho, lebo Leri si užíva život a ideme ju opäť zaviezť na kúpeľný pobyt. 😉

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: