Cyklovýlet Jedľoviny

Včera som mala hrozne veľkú chuť sa ísť previezť na bicykli po mojej obľúbenej cyklotrase. Pobalila som si veci, a v priebehu piatich minút sa zatiahlo nebo a po slnečnom počasí už nebolo ani stopy. Nakoniec nás to neodradilo a rozhodli sme sa kalkulovať s tým čo máme. Síce bolo zatiahnuté, ale mali sme zas skvelý cyklovýlet v Jedľovinách.

Celý náš región sa môže pýšiť krásnou prírodou aj cyklotrasami, a ja mám jednu obľúbenú, bez ktorej si neviem leto predstaviť. Nachádza sa priamo v meste a vedie nádherným lesným prostredím s tromi občerstvovacími zastávkami. A toto je náš okruh:

Kaštieľ-Zmrzlina-Jedľoviny-Kaštieľ

Dĺžka: 10,8 km

Čo si vziať?: horský bicykel, prilbu, vodu 🙂

Začiatok určíme napr. pri Kaštieli v Záturčí a pokračujeme cez Nový Martin, cestičkami do kopca až na Stráne ku zmrzline Adria. Práve máme za sebou 2,1 km do kopca, takže zmrzlina je ako za odmenu. Ak by ste si mali problém vybrať, malinový sorbet + slaný karamel je neskutočná kombinácia!

DSCN3484 (2)

Posilnení pokračujeme po hlavnej ceste stále nahor, prekonáme najťažšie stúpanie a už prechádzame na tú krajšiu časť – na lesnú cestu. Pripravte sa na to, že cesta je kamenistá, takže tu sa celkom oplatí horský odpružený bicykel. Túto časť lesíkom si neskutočne užívame. Hneď tu všetko stíchne, mesto sme nechali tam dole za stromami, a to lesné ticho, občas prerušené vtáčím spevom, je tak ukľudňujúce. Do toho vám okamžite udrie do nosa svieža vôňa lesa a v takomto čistom vzduchu sa dýcha naozaj ľahko.

DSCN3528 (2)

Ak ste dlho neboli v lese ako ja, budete na každom kroku obdivovať tú krásne sviežu zeleň. Zelená vážne upokojuje!

DSCN3517 (2)DSCN3513 (2)

Okrem meniacej sa prírody je pestrá aj samotná trasa. Raz šlapete do kopca, potom sa spúšťate nadol, potom ide zákruta a tak až do konca. Je to zábava a určite sa tu nebudete nudiť, len nadol opatrne…

DSCN3502 (2)DSCN3525 (2)

Cyklotrasa nás doviedla na Kolóniu Hviezdu a po 4,7 km od zmrzliny nás čaká ďalšia odmena. Už tradične Kofola v Pohostinstve Jedľoviny, útulnej chatke na kraji lesa.

DSCN3533 (2)

Dá sa tu aj najesť, ak by vám vyhladlo 😉

Ďalej pokračujeme kúsok cez lesík poza Pohostinstvo, prejdeme potok cez mostík (trocha zarastený trávou ale je tam!) a dostaneme sa na lúku. Ideme rovno popri hore a v poslednom bode kde sa rozdvojujú cesty, odbočíme na tú vľavo. Ocitneme sa na obrovskej lúke s tým najúžasnejším výhľadom na prírodu a mesto v pozadí.

Na tomto mieste si vždy poviem, že už som doma. Tu začína moje kráľovstvo 🙂

Minulý rok nás tu s maminou prekvapili fotogenické balíky sena a tento rok stádo oviec trochu nižšie, ale melódia ich zvoncov sa niesla po celej lúke, až tu hore. Až mi bolo tak krásne na duši!

Niekde tu na tomto kopci s výhľadom začína tá najzábavnejšia časť, kedy sa môžem spustiť z kopca s vetrom vo vlasoch, tentokrát pomedzi stádo oviec…

Na chvíľu sme museli zastať a pokochať sa ovečkami (zvládla by som to kľudne aj hodinu), a potom pokračujeme po “panelke”. Na jej konci sa spustíme doprava dole kopcom, a dole pokračujeme doľava až ku potoku. Potok sa dá prejsť kúsok vľavo po tomto betónovom “mostíku”…

Na druhej strane ideme zas doľava a kúsok ďalej sú “Tajchy” – 2 vodné nádrže. Posadíme sa do trávy a relaxujeme…

Tu už sme skoro na konci trasy, už len prejdeme popri záhradkách a… Vitajte v cieli – v Kaštieli Záturčie. Gratulujem! Máme za sebou skoro 11km krásnou prírodou. Mimochodom, čapujú tu skvelé pivo Klášter a okrem iného aj pečú božskú pizzu. Cesto chrumkavé ako v Itálii..

Fotka je staršia, zo slnečnej jesene 🙂

DSCN8796 (2)

Ak som niekoho inšpirovala, kľudne mi dajte vedieť ako sa vám Jedľoviny páčili 🙂

4 Replies to “Cyklovýlet Jedľoviny”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: