Winston Groom: Forrest Gump

Nedávno som dočítala túto knihu a ostala som mierne sklamaná. Nielenže sa mi zle čítali Forrestom prekrútené slová asi v každej vete, ale ten dej bol čisto fantazijný príbeh. Alebo žeby nie? V každom prípade, nechala som si ešte pár dní na dozretie názoru. A ten prišiel asi po pozretí filmu s mojim obľúbeným Tomom Hanksom. Asi každý vie, že ten film je legendárny, no zrazu som bola sklamaná z jeho konca. Bol príliš hollywoodsky, akoby rozprával už celkom iný príbeh na konci prvého príbehu. Viac sa mi páčil koniec v knihe, z jediného dôvodu – takto by sa to podľa mňa stalo aj v reálnom živote. A bola som celkom dojatá.

Napriek tomu, že ma v knihe naozaj vedela iritovať napríklad nereálna opica alebo dva roky pestovania bavlny v kanibalskom kmeni (prečo neutiekli?), možno som si časom uvedomila aj pointu Groomovho štýlu písania. Pri čítaní všetkých tých absurdných príbehov, ktoré sa stať nemohli, ale vyznievajú ako bežné situácie, sa práve vy začnete cítiť ako ten idiot. Žeby zaujímavý pohľad z druhej strany? Možno, aj keď čitateľský pôžitok to pre mňa zrovna nebol.

IMG_20170829_0745572

Príbeh Forresta Gumpa už budem vnímať vždy ako prepletený knižný príbeh spolu s filmovým, aj keď sú to vlastne skoro dva rozdielne príbehy. Aby som tu len nepísala o tom, čo všetko bolo v knihe absurdné, boli časti, ktoré ma bavili a niektoré ma naozaj dojali. Ako jeho sny o krevetej farme, ktoré sa stali skutočnosťou. Asi najsilnejšou časťou ale bola pre mňa vojna vo Vietname, kde sa ocitol aj Forrest spolu so svojim kamarátom Bubbom. Priznám sa, že chvíľu mi naskočili zimomriavky z toho “vidieť” to očami Forresta. Tak veľmi tu vidno aké sú vojny zbytočné a nič nevyriešia. Najlepšie to vystihol v tomto úryvku… vlastne jediný citát, ktorý som si z knihy odpísala:

“O tom, prečo je vo vojne, mal svoju vlastnú filozofiu. Dan hovoril, že možno sme konali zlo pre dobrú vec alebo naopak, ale v žiadnom prípade sme nerobili dobre.”

 

One Reply to “Winston Groom: Forrest Gump”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s