Modena a Piazza Grande plná talianskeho života

Vonku je už rýchlo tma, je tam vážne hnusne a ja som unavená z práce. Ale tešila som sa na túto chvíľku, keď si zapálim soľnú lampu, uvarím čaj a sadnem k notebooku, aby som si znovu zaspomínala na nejaké zážitky z Talianska. Tak poďme na to…

V Modene sme boli minulý rok v lete a priznám sa, že som od tohto mesta veľa neočakávala. Bola to hlavne zastávka na prespanie kvôli blízkemu Maranellu, kde sa vyrába Ferrari a o tom ešte napíšem nabudúce.

A možno práve preto, že som veľa neočakávala, mi to mesto vzalo dych.

Od hotela sme to mali asi len 5 minút do centra, tak sme sa tam boli prejsť už večer. Staré mesto má po tme svoju atmosféru, a okrem toho som teda obdivovala nádherné vysvietené výklady.

IMG_20160818_215145

V tomto prípade ma ale dostalo mesto až v dennom svetle, možno ako sa ráno prebúdzalo k životu. Rannú prechádzku sme začali na Piazza Roma, kde sídli palác Ducale. Je to baroková budova s tak dlhým priečelím, že sa mi nezmestilo do záberu, a fotka sa mi podarila len s malým kúskom budovy, no aspoň s miestnym životom. Deti šantiace so starým otcom vo fontáne som musela odfotiť!

DSCN9731 (2)DSCN9736 (2)

Pokračujeme typickými uličkami s arkádami, ktoré sú neskutočne rozkošné. Vždy som takéto miesta obdivovala vo filmoch, ale nikdy som si nemyslela, že to môže byť tak krásne aj v skutočnosti. Vedela by som sa prechádzať starými talianskymi uličkami aj celý deň!

DSCN9728 (2)DSCN9726 (2)

Dostávame sa na hlavné námestie a srdce Modeny – Piazza Grande, pre mňa ohromné a veľkolepé miesto zapísané v zozname UNESCO. Samozrejme nás v prvom rade uchvátili tie krásne staré budovy ako katedrála a hodinová veža, no potom som sa pozrela po čom kráčam… všetko je pokryté, ani nie dlaždicami, ale doslova kameňmi, už stáročia vyšúchanými od ľudských krokov, až sa začínajú lesknúť. Na takejto veľkej ploche to vážne dýcha ohromnou históriou.

DSCN9715 (2)DSCN9725 (3)DSCN9720 (2)

Na piazze som mala čas sadnúť si k levovi pri katedrále a sedieť a čakať. V tej dlhej chvíli som začala vidieť veci, ktoré možno na prvý pohľad nevidíme. Len som pozorovala ľudí. Boli sme tu asi jediní turisti a ostatní boli miestni Taliani. Bez nich by tu nebol život a bolo by mi zrejme jedno, že je toto miesto zapísané v zozname kultúrneho dedičstva. Bez nich by to bolo len holé múzeum historickej architektúry a spolu s nimi by tu chýbal aj duch mesta. Okoloidúci na bicykloch, elegán idúci do banky, starší pán, čo práve otvára svoj obchodík s cigarami, ukecané babky idúce z omše v 900-ročnej katedrále, všetci vytvárali môj veľký zážitok na Piazza Grande. Videla som tu ľudí, ktorí šli cez námestie akoby slepo rovno, no zrazu zbadali iného človeka, zastavili sa porozprávať aj na 10 minút a v tvári mali pohľady, akoby boli bratia, aj keď pochybujem, že boli. Keďže mám na foťáku dosť dobrý zoom, bol to pre mňa raj na fotenie a tieto fotky milujem…

DSCN9696 (2)DSCN9710 (2)

Posunuli sme sa kúsok ďalej, ku kaviarenským terasám a tu sedelo množstvo ľudí, hlavne starších chlapov, zrejme vo vášnivej debate, možno o futbale, politike alebo o susedovom viniči? Nechápavo sme na nich pozerali, pretože nesedeli len “na terase”, ale aj “pri terase” skoro na zemi, alebo len tak postávajúci v hlúčiku známych, rôzne obsypaní okolo. Niektorí postávali priamo v strede námestia aj dobrých 20 minút a keď som o tom prekvapene hovorila, môj chlap mi pripomenul, že AJ MY tu stojíme už dlhú chvíľu a len tak sa rozprávame. Možno teraz nechápete čo na tom je, ale ide o to, že u nás by sa toto nestalo. Všetci tí ľudia boli tak bezprostrední, sami sebou, a my sme na túto chvíľu boli ako oni. Ako miestni Taliani, ktorí sa nikam neponáhľajú.

DSCN9721 (2)

Tip na ubytovanie

Boli sme ubytovaní kúsok od palácu Ducale v hoteli Principe. V cene je aj parkovanie na ulici, ale našťastie sme nemali problém nájsť miesto. Mali sme útulnú izbu s výhľadom do pekného dvoru, aký som dovtedy videla len vo filmoch 😀 V cene boli aj raňajky, ktoré neboli asi ničím výnimočné, ale ja milujem asi všetky hotelové raňajky, takže u mňa spokojnosť a personál hodnotím na výbornú. Určite hotel odporúčam 🙂

My sme rezervovali cez booking tu: Hotel Principe, Modena

V Modene je určite veľa pekných miest, ktoré sa oplatí vidieť, a ja som vám napísala vlastne len o jednom. Ale to sme nielen videli, ale aj zažili. Piazza Grande. Miesto, kde čas ide pomalšie. Navždy zostanú tieto momenty v mojich spomienkach ako jedinečná Modena plná talianskeho života.

“Piazza je koncentrovaná Itálie…”

2 Replies to “Modena a Piazza Grande plná talianskeho života”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s