Santa Margherita Ligure s atmosférou starého filmu

“Voniaš letom a slobodou.”

– E. M. Remarque: Noc v Lisabone

Po tom, ako sme si užili Benátky a prímorský vzduch na nádhernej prírodnej pláži, rozhodli sme sa preskúmať pobrežie na opačnej strane. Ligúria. Ono to “rozhodli sme sa” možno znie tak krásne jednoducho. Možno už teraz aj mne. Po tých pár mesiacoch sa na niektoré veci príjemne rýchlo zabúda.

Naše talianske dobrodružstvo bolo možno slobodné ale zároveň neisté. Mali sme vytipované miesta, ktoré by sme chceli vidieť, ubytovania kde by sme mohli prespať, ale nič sme nemali rezervované. Prvé dni sme strávili v okolí Benátok a jedno ráno sme si povedali, že už je naozaj čas rezervovať ubytovanie na ďalšie noci. Predsalen, pocit, že neviete kde prespíte ďalšiu noc, nie je veľmi dovolenkujúci.

Trochu sa nám ale skomplikovalo pripojenie na internet, a ja si pamätám ten moment ako sedím v kempe počas siesty pri našom stane, slnko nad nami praží, nohy ma neskutočne svrbia od komárov, medzi prstami mám ešte protivný piesok z pláže a v ruke už asi 20 minút hypnotizujem mobil so zamrznutým displejom a tuším, že sme v háji. Okrem toho, že sme v jednom prímorskom borovicovom.

“Zajtra odchádzame. Ale kam?” Trochu na mňa doľahne adrenalín a to, že to nemám pod kontrolou. Pár hotelov, ktoré som si našla ešte doma, už sú dávno obsadené a vybrať niečo, aby to spĺňalo požiadavky dvoch ľudí na dovolenke, v najväčšej sezóne, navyše cez zamrznutý mobil, je už silné kafe aj na mňa. Rezignovane sa hádžem na deku a mobil preč z môjho dosahu. To je ten moment, kedy preberá velenie môj chlap a začne šťukať do mobilu, aj keď tomu nedávam veľké nádeje. Ja som predsa tá, ktorá má naštudovaný prehľad tipov na ubytovanie.

“Dobre. Najbližší týždeň máme kde spať.” Ozve sa spoza môjho slameného klobúka, v ktorom sa schovávam pred slnkom aj pred celým svetom. A naozaj. Podarilo sa. Najbližšie noci už máme rezervované na tých miestach, ktoré sme chceli vidieť, a dokonca v dvoch hoteloch, kde sme skutočne chceli prespať. “Len to kde budeme spať zajtra… asi ma zabiješ.”

A tak sme na druhý deň vyrazili z Cavallina, s nádherným pocitom istoty. Po ceste sme sa zastavili v Maranelle, o ktorom som už písala minule, a pokračovali do oblasti Ligúrie. Do nádherného prímorského mestečka s atmosférou starého filmu a ubytovali sa v hoteli s terasou. V tej chvíli to bol pre mňa ten najkrajší výhľad na svete. A doteraz ho žiadny neprekonal.

IMG_20170806_163311 (2)DSCN2357 (2)

Práve pre toto mám rada v dovolenkovom pláne aj slepé miesta. Možno sa mi občas zvýši adrenalín, ale táto spontánnosť je krajšia ako si len doma vybrať prstom z katalógu. Niekedy sa krajina núka až na mieste a aj preto som vďačná za spontánneho chlapa po mojom boku.

V Santa Margherita Ligure sme si neskutočne oddýchli. Nikam sme sa neponáhľali, užívali sme si hotelové raňajky, ktoré milujem asi všade na svete, prechádzali sme sa po prístave s malými plachetnicami a pobrežnej promenáde. Iné pobrežie a úplne iný svet.

V mestečku skutočne prevláda atmosféra starého filmu, ako napísala Frances Mayes v svojej knihe. Duch prázdnin a leta je tu hmatateľný na každom kroku. Až tu sme sa stretli so šialenou talianskou dopravou. Množstvo zákrut, áut a ešte viac skútrov, a všetko tak stiesnené a rýchle. Ale práve kvôli atmosfére mesta a vôní z ristorante a kopček gelatta, to má Margherita odpustené. Bez toho by to nebolo ono.

DSCN2369DSCN2365 (2)IMG_20170806_165123DSCN2374 (2)DSCN2370 (3)DSCN2372

Paradoxom je, že v mestečku s maximálnou prázdninovou atmosférou som sa ani raz neokúpala v mori. Predtým by som to možno ani ja sama nepochopila, ale v tejto oblasti sú pláže ohraničené a spoplatnené, pekne vybavené ale na mňa celkom stiesnené. Radšej mám voľnejšie a prírodnejšie pláže, aké sme si užili v Cavalline a tak ma to tam vôbec nelákalo.

DSCN2379 (2)

Naopak, mala som väčší dôvod užívať si tú najkrajšiu hotelovú terasu s osviežujúcim bazénom a výhľadom na celý záliv, a v oveľa väčšom súkromí. Nevedela som sa vynadívať na hladinu mora s pokojnými vlnkami, loďkami, palmami a celou tou nádherou. Na tomto mieste som si skutočne najviac oddýchla a… bolo to dokonalé!

DSCN2583DSCN2421 (2)DSCN2418DSCN2428

Myslite na seba. Oddychujte, keď to potrebujete. Investujte do zážitkov. Milujte naplno… Raz si uvedomíte, že toto všetko.. zážitky, pocity, láska.. bol ten najväčší poklad aký ste v živote mali.

Viva la Vita!

2 Replies to “Santa Margherita Ligure s atmosférou starého filmu”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s