Love in Portofino

Na Portofino sme sa tešili ako malé deti. Maličké exkluzívne mestečko v Janovskom zálive. Maličké myslím až tak, že keď sme sa po chvíli spamätali z tejto nádhery, museli sme sa zamyslieť, čo tu chceme robiť až pol dňa? Nakoniec sme nemuseli dlho premýšľať…

Na prvý dojem nás prevalcovalo malé roztomilé námestie, prístav a typické historické domy okolo.

DSCN2441 (2)DSCN2442DSCN2457

Za chvíľu sme mali prejdené všetky úzke uličky, ktoré milujem, a kúsok nad námestím sme našli kostol San Martino. Vždy keď som na výlete, chodím dnu do každého kostola, ktorý nájdem. Do toho chládku a zvláštneho ticha, ktorý kontrastuje s okolím, a v niektorých nájdem aj pokoj. Na duši. V niektorých.

DSCN2466DSCN2484

Prešli sme sa ďalej po prístave odkiaľ je výhľad na námestie a domčeky. Týmto pohľadom je vlastne Portofino preslávené ako aj svojou povesťou exkluzívnej destinácie stredomoria. Nevedela by som ho opísať lepšie ako Frances Mayes:

“Portofino, na rozdiel od tajnostkárskych, vrstevnatých miest a mestečiek v Toskánsku, vydáva celú svoju krásu naraz, v jednej kráľovsky štedrej vlne stredomorskej dokonalosti.”

DSCN2454DSCN2455DSCN2449 (2)

Od prístavu sme si postupne vyšli nad mesto na menší kopec, kde je najkrajšia vyhliadka na mesto pri kostole San Giorgio ale aj výhľad na druhú stranu, na širokú morskú hladinu.

DSCN2497 (2)DSCN2503 (2)DSCN2505DSCN2516 (3)

Kúsok vyššie je ešte hrad Castello Brown ale my sme pokračovali až na úplný mys poloostrova s majákom. Bola to skvelá prechádzka s úžasnými výhľadmi pri pomaly zapadajúcom slnku…

DSCN2524

Portofino je vážne malinké, takže po tejto prechádzke sme si mohli povedať, že už sme tu videli vážne všetko. No do úplnej tmy sme mali ešte vážne dosť času, a tak sme len čakali… prechádzali sme sa znova po prístave, sadli sme si na lavičku a pozorovali ľudí, išli sme sa pozrieť na nablýskané výklady a postupne nám Portofino menilo farby, pritom ako klavirista hral v strede námestia. Milujem to, keď máme na všetko čas. Len to ma donúti sa skutočne zastaviť a práve vtedy (a možno len vtedy) vidím veci inak. Inak ako by som ich videla pri unáhlenom výlete.

Aj tak… najväčším luxusom je predsalen… čas.

DSCN2492DSCN2485 (2)DSCN2486DSCN2488DSCN2489DSCN2490 (5)DSCN2532 (2).JPG

A to na čo sme sa tešili celý deň, bol večer v Portofine. Tie svetlá, farby, prístav, vône… na toto by som dokázala čakať aj od šiestej ráno a nič nerobiť. Určite vám odporúčam vidieť Portofino vo dne aj v noci, stojí to za to!

DSCN2539DSCN2547

Pár praktických tipov:

Zo Santa Margherita Ligure je Portofino vzdialené len 5 km. Dá sa tu dostať loďou alebo autobusom. Spiatočný lístok autobusom nás stál 6,– € ale bola to trochu adrenalínová cesta kľukatým útesom 😀 

Na zastávke sledujte na cestovnom poriadku “Destinazione: Portofino”, “feriale” sú pracovné dni a “festivo” sú víkendy a sviatky.

Vraví sa, že Portofino je hrozne drahé. V obyčajných obchodíkoch sa dá ale kúpiť voda aj suveníri za rovnaké ceny ako v celej Ligúrii. Ak sa chcete najesť, je to rôzne. Našli sme malý podnik s lacnou pizzou z mraziaku, alebo reštaurácie, kde máte stoeurové menu na osobu. To k tomuto mestečku patrí. My sme si našli reštauráciu priamo na námestí aj s terasou, kde mali tradičné ceny ako inde, takže dá sa vybrať 🙂

Nemám skúsenosti s ubytovaním, ale úplne nám vyhovovalo bývať v neďalekej Santa Margherita Ligure, kde je predsalen viac možností.

Som zvedavý človek a tak sa na cestách musím občas krotiť, aby som sa nenaháňala vidieť všetko. Čím som staršia, tým sa mi to ale darí viac. Napríklad sa zastaviť v malom mestečku a stráviť tu celý deň, pomaly ale o to intenzívnejšie, bohatšie 🙂

4 Replies to “Love in Portofino”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s