Etta a Otto a Russel a James

Knihy, ktoré mám doma v knižnici sú často aj spomienkami na ľudí, ktorí mi ich darovali alebo na určité obdobia. Táto kniha od Emmy Hooper je mojim suvenírom z Brna, kde som nestihla žiadny antikvariát a tak som si aspoň kúpila túto knihu za 1 euro. Kvôli cene som od nej teda veľmi nečakala, ale… aspoň mala krásny obal.

DSCN4271 (2)

Našťastie to neostalo len pri obale. Kniha ma prekvapila nádherným príbehom. Možno nie je reálny a možno chce trochu nadhľadu… možno. Etta má 83 rokov a nikdy nevidela more. Rozhodne sa preto vydať na púť Kanadou dlhú 3000 km, pešo a sama. Tento príbeh sa prelína s jej minulosťou a s minulosťou jej manžela Otta. V podstate tento príbeh neodkrýva nič svetoborné, ani vám neodhalí prekvapujúce tajomstvo. Ale ukáže vám život. Taký aký je. Jednoznačný, drsný, plný lásky aj nepochopení. To všetko v originálnom štýle písania a humoru, ktorý sa aspoň mne číta ľahko, ale kde je často potrebné si niečo domyslieť a čítať medzi riadkami.

Počas čítania som si užívala jednoduchý príbeh, ale čím viac som čítala, tým viac ma príbehy dojímali. Občas som nechápala a niekedy som chápala až príliš. Téma staroby a takmer dožitého života je aj v knihe raz krehká inokedy krutá, no zároveň dobre zobrazená aj s humorom a nadhľadom. Možno to nebude štýl pre každého ale mňa táto kniha neskutočne rozcítila a dokonca ma dokázala skutočne rozplakať. Oceňujem, keď sa autorom podarí pohnúť s citmi čitateľa, vtedy je to silný zážitok.

“Oceán bol tak obrovský, tak rozľahlý, že tomu sotva mohli uveriť. Ako keby nebo spadlo na zem…”

2 Replies to “Etta a Otto a Russel a James”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s