Lago di Garda: Sirmione a Bardolino

Jazero Garda je najväčšie talianske jazero a je ľadovcového pôvodu. Na juhu je jazero najširšie a najteplejšie, smerom na sever sa zužuje a je divokejšie. Čiže čím severnejšie, tým vyššie sa tu dvíhajú okolité skalnaté kopce a podľa mňa to krásne pridáva na scenérii. Úplný sever jazera je ale aj chladnejší a veternejší, čo zas využívajú hlavne windsurferi.

Musím povedať, že jazero Garda som celkom podcenila a dosť ma prekvapilo. Tie scenérie a hlavne uvoľnená prázdninová atmosféra ako pri mori, navyše s poriadnou náložou histórie. Predminulé leto sme tu strávili len štyri dni a tak pri našej ďalšej ceste Itáliou sme si to museli prísť zopakovať a vidieť aj niečo viac.

IMG_20180218_192006

Sirmione

Na juhu jazera sa zastaví veľa pr echádzajúcich turistov, no podľa mňa to ešte nie je tá úplne “pravá Garda”. Veľmi známe je stredoveké mestečko Sirmione na úzkom polostrove, do ktorého sme sa dostali cez stredoveký hrad Rocca Scaligera. Ten je nádherný, ako aj samotné mestečko a jeho stredoveké uličky, no veľmi som si ho neužila, kvôli strašným davom turistov. Áno, je tu obrovský cestovný ruch a chápem aj prečo, no na jazere je veľa podobných mestečiek s oveľa pokojnejšou atmosférou, ktorá im pridáva na zázračnosti. Ale! Talianske gelato zachraňuje každú situáciu a tu ich bolo na každom rohu…

DSCN2587 (2)DSCN2594 (3)

Bardolino: Víno a olivový olej

Bardolino patrí k najznámejším vinárskym oblastiam, ale mestečkom sme len prechádzali. Po ceste sme však odbočili k vinárstvu Zeni, kde sa dá ochutnať ich víno a majú tu aj malé múzeum vína zdarma.

DSCN0101 (2)

Ďalšou zastávkou priamo na ceste cez Bardolino je Múzeum olivového oleja. Najviac olivovníkov sa už stáročia pestuje na východných svahoch jazera a následne sa tu spracováva najkvalitnejší olivový olej.

Zaujímavé je, že obyvatelia horských dediniek v blízkosti jazera sa dožívajú najvyššieho veku v Taliansku a údajne tu už posledných 100 rokov nikoho nepostihol srdcový infarkt, čo pripisujú aj práve úžasným účinkom olivového oleja.

V múzeu, ktoré je tiež zadarmo, sa môžete dozvedieť niečo o histórii a v obchode si môžete vybrať z množstva druhov olivového oleja, ku ktorým je samozrejmosťou aj ochutnávka. Napriek tomu, že sme nemali v pláne kupovať olej, ochutnali sme niekoľko a rovno sme si aj vybrali. Taký, čo nás omráčil svojou výraznou vôňou a chuťou, akú sme ešte nikdy na jazyku nemali a zároveň to bol jeden skvelý gurmánsky suvenír.

DSCN2599DSCN2598 (2)DSCN2612 (2)DSCN2613 (2)

Nabudúce pokračujeme severnejšie na východnej strane jazera a to sa máme na čo tešiť 🙂

One Reply to “Lago di Garda: Sirmione a Bardolino”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s