Budapešť 1. časť – čo treba vidieť v Pešti

Konečne nám to vyšlo. Videli sme Budapešť! Navyše nám aj doprialo počasie a aprílové slnko svietilo ako v lete, čo sú ideálne podmienky na návštevu krásneho mesta. Budapešť si budem pamätať dlho ako nádhernú európsku metropolu, ktorá sa svojou atmosférou vyrovnáva aj známejším veľkomestám. A obrovskou výhodou je, že je tak blízko.

Budapešť je riekou Dunaj rozdelená na dve časti – Budín a Pešť. Na strane Budín nájdete hlavne historické centrum s hradom a baštou, odkiaľ sú nádherné výhľady na mesto. Hlavným symbolom Pešti je budova Parlamentu a je tu rušnejšie centrum s omnoho viac možnosťami na reštaurácie, kaviarne a nočný život.

Snažila som sa napísať zoznam miest čo treba rozhodne v Budapešti vidieť, no zďaleka to nie je všetko, takže verím, že sa tu ešte vrátime a objavíme toho viac. V tomto článku tu máme zatiaľ štyri hlavné miesta, ktoré odporúčame a nachádzajú sa všetky blízko seba na jednej strane Dunaja, v Pešti.

Parlament, žltá “dvojka” a kaviareň

Budova parlamentu je ohromne veľkolepá budova, ktorá je nádherná doslova z každej strany. Z druhého brehu aj zblízka, a je stále iná.. cez deň, pri západe slnka, a v noci. Svojou originálnou polohou na brehu Dunaja je jednoducho typická pre Budapešť a my sme ju obdivovali doslova celý víkend.Na námestí oproti parlamentu je Národopisné múzeum a medzi nimi vedie známa trasa električky č. 2. Žltá retro “dvojka” je krásne fotogenická a vlastne tak typická pre Budapešť ako červený doubledecker pre Londýn.

DSCN4745 (2)DSCN4758DSCN4773DSCN4753

Na tomto námestí odporúčam kaviareň Szamos Café s výbornou polohou a výhľadom na parlament aj žltú “dvojku”, a s úžasnými cukrovinkami 🙂

DSCN4780

Topánky na brehu Dunaja

Pozdĺž Dunaja nájdete pamätník venovaný pamiatke zastrelených Židov na brehu rieky. Ľudia tu boli zoradení vedľa seba, zviazaní reťazami a donútení vyzuť si topánky. Fašistom stačil jeden výstrel a prvý človek padajúci do vody tak stiahol ostatných. Týmto spôsobom šetrili náboje a navyše topánky ponúkali na predaj. Pohľad na tento pamätník je naozaj dosť emotívny…

DSCN4798 (2)

Park Szabadsag

Neďaleko parlamentu je pekný park so zeleňou a fontánou, takže odporúčam pokračovať tadeto a trochu sa osviežiť…

DSCN4808 (2)DSCN4802DSCN4810DSCN4821DSCN4822

Bazilika sv. Štefana a zmrzlina Gelarto Rosa

Pokračujeme ďalej k nádhernej vysokej bazilike sv. Štefana, kde je celkom rušnejšie centrum plné ľudí.

DSCN5030 (2)DSCN4834

Napravo od baziliky sa nachádza preslávená zmrzlináreň Gelarto Rosa s nádherným interiérom a šikovnými rukami, ktoré nám vyčarili zmrzlinu v tvare ruže. Normálne škoda ju zjesť, ale keď už, odporúčam malinovú a levanduľovú.

DSCN4841DSCN4845 (2)DSCN4840

Ulicami veľkomesta

Neskutočne ma baví fotiť rôzne ulice a zákutia miest. Aj tu v Budapešti je ich tu mnoho, takže na záver tejto prvej časti pridávam pár inšpiratívnych fotiek z nášho túlania sa ulicami v Pešti.

DSCN4793DSCN4742DSCN4827 (2)DSCN4828 (2)DSCN5044

V druhej časti napíšem o miestach na druhej strane rieky aj o ostrove. Majte sa krásne a užívajte si jar. A tak život celkovo 🙂

One Reply to “Budapešť 1. časť – čo treba vidieť v Pešti”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: