Budapešť 2. časť – Budín, ostrov Margit Sziget a nočné mesto na rieke

V prvej časti cestopisu som opísala miesta na jednej strane Dunaja – v Pešti a tentokrát sa presunieme cez rieku do časti Budín a na ostrov Margit Sziget. Povedala by som, že budínska časť je hlavne historická a cez deň je tu celkom dosť turistov, ale nočný život a reštaurácie tu už celkom zaostávajú. To však možno vyvažujú najkrajšie výhľady na Pešť. Takže čo tu nevynechať?

Rybárska bašta a chrám kráľa Mateja

Rybárska bašta alebo “Halászbástya” je typickou dominantou mesta, asi hneď po budove parlamentu. Je postavená na hradbách a je pomenovaná podľa rybárov, ktorí baštu v 18. storočí strážili. Je z nej krásny výhľad, hlavne z ľavej vežičky, odkiaľ vidno celú Pešt, Parlament a mosty na rieke. Hneď za baštou je kostol kráľa Mateja, ktorého vežička je hlavným záchytným bodom v panoráme mesta.

DSCN4880 (2)DSCN5011DSCN4882 (2)DSCN4914 (2)

Budínsky hrad a Reťazový most

Budínsky hrad sa nachádza len pár minút chôdze od rybárskej bašty a pomocou lanovky je spojený k Sečéniho reťazovému mostu, ktorý bol vlastne prvým mostom v Budapešti.

DSCN5023DSCN5028DSCN5015

Ostrov Margit Sziget

Tento ostrov sa nachádza na Dunaji priamo v centre mesta a dostanete sa naň po Margitinom moste. Meria skoro 3 km a je to asi najväčší park v akom som kedy bola. Všade je zeleň, nájdete tu kúpalisko, atletický štadión, kúpele, fontánu (ktorú sme nenašli), jazierka… všade na trávnikoch piknikujú mladí a rodinky. My sme si ostrov prešli na bicykloch, pretože pešo by sme kvôli môjmu menšiemu zraneniu ani neprišli na koniec. O bicyklovej doprave v meste ešte napíšem 😉

DSCN5041

Západ slnka na rieke a najkrajšie nočné mesto

Ako som už spomínala, budovu parlamentu sme obdivovali naozaj celý deň, pretože je stále iná. Najkrajšie výhľady na parlament sú hlavne od západu slnka, kedy sa svetlo rýchlo mení a určite si treba počkať do úplnej tmy, kedy sa nasvieti krásnym zlatým svetlom.

DSCN4926DSCN4928DSCN4952DSCN4968

Tu na moste sa dalo len tak stáť a užívať si tieto neskutočné výhľady a dokonca sa mi naskytol asi ten najromantickejší pohľad, keď som uvidela tento starší párik zamilovaní do seba a zjavne aj do Budapešti. A na tento záber som obzvlášť hrdá.. je to ten typ okamihov, ktoré trvajú len krátke sekundy, kým dostanete odvahu skutočne vytiahnuť foťák a zachytiť okamih cudzích ľudí doslova “na drzovku”. Ale je tu zachytený skutočný život, a hovorí veľa… niekto si v ňom možno nájde svoje sny, vzor alebo spomienky? 🙂

DSCN4981 (2)

“Život nie je problém, ktorý treba riešiť, ale skutočnosť, ktorú treba zažiť.”

– Buddha

One Reply to “Budapešť 2. časť – Budín, ostrov Margit Sziget a nočné mesto na rieke”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: