New York Café: malý Titanic v centre Budapešti

Kaviareň New York Café v centre Budapešti má ďalekú históriu a meno na vysokej úrovni. Vždy to bývala obľúbená kaviareň, dokonca aj u básnikov a spisovateľov, ktorí tu tvorili svoje diela. Keď sme sa chystali na víkend do Budapešti, niečo som o tejto kaviarni prečítala, a veľmi často sa spomína, že toto je “tá” kaviareň, ktorá by sa nemala v Budapešti vynechať. A tak sme si ju nechali na záver na zavŕšenie víkendu v Budapešti.

DSCN5047 (2)DSCN5044 (2)DSCN5097 (3).JPG

Našli sme ju ľahko a vyzerala krásne už zvonka. Ale ten interiér! Tak z toho sa tají dych. Vysoké zdobené stropy, stĺpy, farby, lustre, pompéznosť a štýl talianskej renesancie. Asi po minútke čakania nás čašníčka usadila k voľnému stolu, čo bolo celkom rýchlo, keďže tu bežne býva aj dlhá rada. Pri stole som sa najprv cítila nesvoja, vravím si že čo tu robím v tejto drahej luxusnej kaviarni?! Tento pocit však rýchlo vystriedal príjemný pocit. Nie je to miesto, ktoré rozlišuje kto tu patrí a kto nie. Rýchlo sme zapadli a okamžite sme si užívali toto prostredie, navyše so živou hudbou.

DSCN5053 (2)DSCN5062 (2)DSCN5065 (2)

V niektorej recenzii som čítala, že toto miesto je príliš turistické a preplnené. Ja s tým celkom nesúhlasím, pretože aj v minulosti to bolo rušné preplnené miesto, a teda oveľa dôvernejšie nás táto atmosféra preniesla v čase. Do dôb spisovateľov a pôžitkárov, ktorí si vychutnávali kávu, svoju spoločnosť a prostredie plné umenia. Vychutnávali si chvíľu života.

Môžte tu na vlastnej koži pocítiť atmosféru minulosti, možno aj ako z Titanicu, a to práve preto, že táto kaviareň žije.

DSCN5077

New Yorkský palác začal svoju históriu už v 19. storočí pôvodne ako sídlo poisťovne a kaviareň bola otvorená v roku 1894, odkedy zažívala svoje zlaté časy. Od roku 1990 však začala chátrať, pretože ostala bez majiteľa, no asi o 11 rokov ju odkúpila od štátu talianska sieť hotelov Boscolo a spravuje ju dodnes v pôvodnom štýle.

DSCN5068 (4)DSCN5075 (3)

Kaviareň je súčasťou hotela a vychádza sa z nej práve cez hotelové lobby. Taktiež je to miesto, kde môžete precítiť ďalší impozantný priestor…

DSCN5083 (2)DSCN5087 (2)DSCN5084 (2)

Určite odporúčame navštíviť New York Café, aj kvôli dobrej káve, ale hlavne kvôli atmosfére, impozantnému priestoru a histórii. Ceny sú tu síce drahé, napr. espresso tu stojí 5 €, no stále to stojí za to. Keď sa to vezme z inej stránky, vstupné do každého múzea stojí ešte viac, ale tu si vychutnáte okrem umenia aj priestor, akoby ste do neho skutočne patrili, nielen cez zatarasené bariéry ako v múzeu. A ešte káva v cene! 😀

Choďte, kávičkujte, užívajte!

2 Replies to “New York Café: malý Titanic v centre Budapešti”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: