Ako nás duch mesta Torri del Benaco nenechal odísť

S jazerom Garda to bolo zložité. Nebola to láska na prvý pohľad. Najprv to bolo veľa áut na ceste, potom to neboli dostatočne vysoké vrchy, alebo dostatočne špicaté vrchy, alebo dostatočné nasvietenie skál alebo teplota vody? No to je jedno, proste nám to jazero nedalo tú vytúženú facku v celej svojej kráse naraz. Prišlo to postupne. Možno sa s nami aj zahrávalo. A možno trepem blbosti. Jednoducho každým ďalším kúskom a každým dňom sa nám odhaľovalo viac a čoraz rýchlejšie si nás priťahovalo k sebe. Nebola to láska na prvý pohľad. Ale skončilo to osudovo.

Presne tak ako mestečko na pravom brehu, kde sme to leto bývali a ktoré si nás privolalo znova o rok neskôr. Torri del Benaco. Presne to mestečko, kde nás to na začiatku príliš neohúrilo sa mi nakoniec vrylo do duše. Naučilo ma, že tak ako potrebujeme človeka spoznať, nielen súdiť podľa prvého pohľadu, tak je to aj s miestom. S akýmkoľvek miestom na zemi. Zoznámiť sa, stráviť s ním nejaký čas, aby nám vyrozprávalo svoje príbehy… Obrazne povedané. Práve preto sa snažíme cestovať pomalšie a hľadať si tie “svoje miesta”, kde sa cítime dobre.

A teraz to začína… Tak ako si nemusíme rozumieť s každým človekom, tak je to aj s miestami. Musíme sa jednoducho nájsť. Vedeli ste, že existuje výraz “duch miesta”? V terminológii cestovného ruchu by ste našli skôr “genius loci“. V rímskej mytológii to bol pôvodne duch, ktorý miesto ochraňoval a dnes sa o ňom hovorí ako o charakteristickej atmosfére miesta. Zaujímavé je, že “ten pocit” nemusí na danom mieste cítiť každý a dokonca ani ten istý človek v inom čase. Tu to asi trochu pribrzdím, pretože sa dostávame do hlbšej filozofie, každopádne je to ale veľmi fascinujúci fenomén, o ktorom sa hlavne v cestovnom ruchu dosť píše. A takéto genius loci mám práve v mestečku Torri del Benaco.

Nepíše sa o ňom až tak ako o Malcesine alebo Sirmione, a práve preto nie je až tak turistické a preplnené. A pritom je tak čarovné…

Hrad a prístav

Dominantou mestečka je určite Scaligerský hrad a malebný okrúhly prístav s hlavným centrom.

DSCN3234DSCN0404 (2)DSCN0406 (2)DSCN0474DSCN0478 (2)

Corso Dante a iné uličky

Staré centrum tvorí dlhá ulica Corso Dante s postrannými úzkymi uličkami a námestíčkami. Keď navštívite Torri, určite si nechajte priestor na blúdenie týmito nádhernými historickými miestami. Nezabudnite na gelato!

DSCN0414 (2)DSCN0421 (2)DSCN0427 (2)DSCN0433 (2)DSCN0429 (2)DSCN0436 (2)DSCN0454 (2)DSCN0441 (2)DSCN0425 (2)

Nejaká dobrá ristorante v Torri?

Ja vždy tvrdím, že “nie je ristorante ako ristorante”, čiže aj v Taliansku si treba dobre vybrať. V Torri sa nájdu reštaurácie po celej dĺžke promenády aj s terasami priamo pri jazere a my máme obľúbenú ristorante Torri, hľadajte ju priamo pri prístave.

DSCN0453DSCN3206 (2)DSCN3209 (2)IMG_20170810_203739DSCN3247 (2)

Nočný život

V noci každé miesto mení svoju tvár. A v Torri je atmosféra priamo filmová! Tu je to jasné. Večera, prechádzka, gelato, Aperol a pohľad na jazero!

DSCN3287DSCN2643DSCN2641 (2)DSCN2635DSCN3273

Kde sa okúpať?

Na druhom konci centra od hradu nájdete miestnu plážičku aj s občerstvením, no kúpať sa dá v podstate kdekoľvek. Mestečká na brehu sú pospájané chodníkmi a úzkymi plážičkami priamo pri ceste. Je pravda, že v Torri del Benaco nie sú tie najkrajšie výhľady na horské masívy, tie sú pútavejšie až severnejšie asi od Malcesine, no je tu kľud a voda je síce studená, no zas nie až tak ako na severe jazera. A typické sú tu labute a kačky.

IMG_20170810_201044DSCN2621 (2)DSCN3043 (2)DSCN0254DSCN3051

Augustová historická Regatta

Torri del Benaco nám jednoducho prirástlo k srdcu a nakoniec nás ani nechcelo pustiť. Posledný deň nás odrovnal horský vetrík, teda vetrisko, a navyše ďalší deň hlásili snehové búrky v našom ďalšom cieli v horách. A tak sme si tu teda predĺžili pobyt ešte o jeden deň. Ten naozaj posledný večer sme si zašli na večeru a v meste sa nám zrazu niečo zdalo podivné. Bolo tu veľa ľudí. Ale fakt že veľa, dokonca tu vidíme samé loďky a počujeme bubny. A tak sme “omylom” ostali ešte na miestnu tradičnú udalosť – regattu. Lodnú súťaž medzi jednotlivými pobrežnými mestečkami s neskutočnou históriou už od 15. storočia, ktorá končí v auguste v mestečku Torri. Ešte šťastie, že nás nenechalo odísť deň predtým.

DSCN3238 (2)DSCN3243DSCN3265

Miesta majú na človeka veľký vplyv. Teraz už ani neviem, či na nás vplýva tá krása, na ktorú sa pozeráme očami, alebo samotné genius loci, duch miesta… Nech je to ako chce, na jedno také mestečko nikdy nezabudnem 🙂

One Reply to “Ako nás duch mesta Torri del Benaco nenechal odísť”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: