Hroznovo-zázvorový sirup nielen na imunitu

Na vyrobenie tohto sirupu ma vlastne inšpirovala Janka z Híling Zdravá krása, aj keď ten pôvodný recept je z čiernej bazy. Takto to u mňa dopadne vždy, keďže stále improvizujem a výsledok je úplne niečo iné ako recept a ja “vynájdem” zas niečo nové. Tentokrát sme mali doma domáce tmavé hrozno a najlepší spôsob ako ho “zachrániť” bol práve tento sirup a keďže nám už začal september, napadlo ma vyrobiť niečo nielen od smädu ale aj na povzbudenie imunity.

Modré hrozno

Hrozno, ovocie bohov, je vďaka vysokému obsahu draslíka výborný antioxidant, takže nám zabezpečuje odstraňovanie škodlivín z tela, podporuje myslenie aj správnu funkciu srdca a ciev. Obsahuje tiež železo a veľa vitamínov, dobrých práve na podporovanie imunity počas jesene alebo zimy.

Zázvor

Zázvor tlmí množenie baktérií a vírusov, takže je výborný na prevenciu nádchy a chrípky, zvyšuje imunitu, podporuje trávenie a má schopnosť prehriať celé telo.

Klinčeky

Nielenže klinčeky dodávajú vôňu a chuť ako korenina, ale majú tiež dobré účinky na zdravie ako antioxidant, sú protizápalové a dokážu udržať potraviny dlhšie čerstvé.

Na 1kg tmavého hrozna:

  • 1/2l vody,
  • 1/2kg cukru,
  • 5g kyseliny citrónovej,
  • 100g zázvoru,
  • 3 klinčeky.

Hrozno oberieme, pridáme 1/2l vody, necháme chvíľu prevariť a popučíme. Zázvor očistíme (najlepšie sa šúpe čajovou lyžičkou!), postrúhame najemno, pridáme k hroznu a necháme odstáť do druhého dňa. Potom precedíme cez gázu a poriadne vyžmýkame. Pridáme klinčeky, cukor a kyselinu citrónovú a necháme povariť. Nakoniec sirup načapujeme do sterilizovaných nádob a zabalíme do deky vekom nadol.

Je vynikajúci zriedený s vodou ako domáca limonáda, ale aj ako liečivý sirup napr. do čaju. Alebo ako poleva na lievance a wafle 🙂

Vylisované zbytky sa tiež dajú ešte spracovať. Šupky majú tiež veľa vitamínov a je to čistá vláknina dobrá na správnu funkciu čriev, a práve v jadierkach je vysoké množstvo vitamínu E, ktorí sa radí medzi silné antioxidanty. Takže nevyhadzujte, a môžte si tieto “zbytky” primiešať do jogurtu, ovsenej kaše, ale aj do cesta na koláče či wafle.

A takto sme vyžmýkali z hrozna už naozaj maximum 🙂

One Reply to “Hroznovo-zázvorový sirup nielen na imunitu”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s