Pár tipov na produktívne dni

No! Konečne! Ja píšem… asi každý sa raz dostaneme do obdobia, kedy je toho tak veľa, že nič nestíhame a priali by sme si aby mal deň aspoň tak 48 hodín. Tak to je moje momentálne obdobie. Už niekoľko mesiacov sa teda snažím zladiť prácu, domácnosť, mnoho iných vecí a cez to všetko aj nejaký voľný čas. Nikdy sa ale nestalo, že by som zvládla všetko, jednoducho sa vždy nejaká časť bohužiaľ zanedbávala. Niekedy oddych, často domácnosť a permanentne tento blog. Nepíšem to preto, aby som si posťažovala, veď každý máme toho veľa. Mala som len potrebu napísať, možno len sama sebe, že človek zvládne omnoho viac ako si myslí…

Práve vďaka týmto všetkým povinnostiam som veľa vecí aj zvládla niekam dotiahnuť, a aj tých pár malých cieľov stoja za tú trochu driny každý deň. Aj keď som často mala pocit, že to nemá cenu alebo že sa to proste zvládnuť nedá. Kedysi som si nevedela predstaviť byť niekde 8 hodín v práci. No… tak teraz ešte po práci pracujem na webovom projekte, mám doma mini výrobu prírodných sviečok, pomáham mamine s marketingom na jej tašky, mám vlastný recept v knihe, máme za sebou stánok na vianočnej akcii, a cez to všetko sa snažím mať aj nejaký voľný čas. A aby toho nebolo málo, ešte ma čaká článok do turistickej ročenky. Stále to nie je všetko dokonalé, ale o to predsa nejde. Pre mňa je úspech už len to, že z tak málo času som dokázala vyťažiť aj niečo naviac. A aj malé úspechy sa počítajú, nie?

Jedna zásadná vec je ale to, že to všetko by som nebola schopná stíhať, keby som to nemala vo svojich rukách – a to jediné čo mi pomohlo je plánovanie a nejaká tá disciplína. Tak v čom je zmena a čo malo pre mňa najväčší účinok?

  • Napíšem si “to do list” na celý týždeň. Takže píšem všetko, čo by som za týždeň chcela mať hotové. Od upratovania, zubárky, až po pracovné projekty či nákupy.
  • Snažím sa písať to do listy na každý deň, a to hlavne deň vopred. To do listy sú ale krátke, takže ideálne 3-5 vecí na deň, nie viac! Tak nejako intuitívne si postupne vyberám z toho týždenného zoznamu + možno niečo doplním podľa toho ako sa vyvíjajú situácie.

DSCN4258 (2)

  • Riadim sa tým, že čo sa dá spraviť hneď, neodkladaj na neskôr. Nie vždy sa to dá a nie vždy sa mi chce, ale je to niečo čo zásadne pomáha. Takže zbohom prokrastinácia.
  • Relax. Delím si deň, niečo ako rozvrh hodín, ale tak za pochodu. Čiže práca, potom si doprajem hodinku-dve, kedy nič nemusím, potom kuchyňa, práca za počítačom, a zase chvíľka pri čítaní atď. Treba sa motivovať zaslúženým oddychom.
  • Keď už som spomenula tú kuchyňu.. snažím sa všetko v domácnosti zjednodušiť. Nákupy a hlavne varenie. Jednoduché a rýchle. Iróniou je, že takéto jedlá sú aj najzdravšie.
  • Strašne dôležitá vec je pochváliť sa. Alebo aspoň si uvedomiť, čo všetko som stihla a to, že aj malé obyčajné veci sa rátajú.
  • A tiež – hlavne sa z toho nezblázniť, ak sa niečo nepodarí a nestihne. Niekedy si proste musíme dať to povolenie povedať, že “aj zajtra je deň” a je to úplne v poriadku.
  • Nezabúdať myslieť aj na seba! A to by mal byť vlastne bod číslo 1. Takže klasika, voda, kvalitné jedlo, pohyb a spánok.
  • Spomaliť.. niekedy je potrebné sa vykašľať aj na celý zoznam povinností a pokojne si spraviť nejaký wellness deň pre seba, aj v strede týždňa. A potom zas pôjde všetko ľahšie..

Hrozne dôležité je hlavne si uvedomiť čo všetko treba spraviť a napísať to na papier. Keď je toho ale veľa, máme pocit, že sa na nás všetko valí a nevieme kde začať, a možno ani nezačneme, lebo si myslíme, že aj tak sa to stihnúť všetko nedá. No dá sa to dostať pod kontrolu. Tým, že si to všetko rozdelíme na jednotlivé dni a tiež rôzne projekty na jednotlivé malé kroky, zrazu vidíme pokrok, aj keď je možno ešte len začiatok týždňa. A práve tieto malé úspechy nás poháňajú a v tom je sila plánovania. Navyše, keď každý deň spravím niečo aspoň malé, mám pocit úspechu, spokojnosti so sebou, a tým pádom sa viem pri relaxe aj skutočne uvoľniť. Tak zaslúžene. Proste vychutnať tie vyložené nohy, teplý čaj a chvíle pre seba. A za takýto oddych tá malá drina denne proste stojí 🙂

Tak ak sa práve tiež nachádzate v produktívnom období a trochu bojujete s časom, držím vám palce… veď nejaký čas na vlastné záľuby sa vždy niekde nájde… 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: