Peter Mayle: Znovu Provence

Práve som dočítala poslednú knihu voľnej trilógie o Provensálsku a môžem vám ju doporučiť ako ideálne letné čítanie. Trilógiu napísal britský spisovateľ Peter Mayle, ktorý sa presťahoval na juh Francúzska a kúpil tu dom, podľa jeho slov mu v Británii vadilo počasie, politika a nudná kuchyňa. V roku 1989 napísal knihu Rok v Provenci, ktorá sa stala bestsellerom, a nádherne ľahko a s humorom opisuje život v tomto slnečnom kraji. Pokračuje knihou Navždy Provence (1991) a nakoniec Znovu Provence (1992).

DSCN8977

Kniha je zbierkou úvah na rôzne témy, ktoré som si maximálne užívala tentokrát priamo v Provensálsku, takže to bol o niečo silnejší čitateľský zážitok. No kniha sa dá vychutnať hocikde na svete, pretože autorove perfektné opisy vás zaručene prenesú do tohto nádherného kraja. V knihe znova nechýba francúzska kuchyňa, víno, vône byliniek, kultúra hľuzoviek, miestne trhy, roztomilé zvláštnosti Francúzov, maličkosti bežného života a veľa ďalších zaujímavostí. To všetko s britským humorom a nadhľadom.

DSCN9455

Čo sa mi na všetkých troch knihách páčilo, je ako z každej stránky cítite autorovu vášeň nielen pre túto slnečnú krajinu, ale aj istý spôsob života. To, ako si vie skutočne užívať maličkosti, vône a chute miest, a pomalý každodenný život.

Peter Mayle sa narodil v roku 1939 v Brightone a od roku 1975 písal vzdelávacie knihy a publikoval v novinách a časopisoch. V roku 1987 sa presťahoval na juh Francúzska. Preslávil sa knihou Rok v Provenci, ktorú napísal o 2 roky neskôr, na základe vlastných skúseností života vo francúzskom Ménerbes. Sfilmovaný bol napríklad jeho román Dobrý ročník, v ktorom si zahral Russell Crowe, a napísal aj ďalšie úspešný knihy ako napr. Podfuk na Korzike, Hotel Pastis, Psí život a iné. V roku 2002 mu francúzska vláda udelila titul Rytiera Čestnej légie za jeho prínos pre kultúru. Zomrel v roku 2018 ako 78-ročný blízko jeho domova na juhu Francúzska.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: