Horské moto cesty I.: Timmelsjoch a Stelvio Pass

Passo del Rombo/ TimmelsJoch (2500 m n. m.)

Cestou ešte z dovolenky v roku 2016 sme využili horský prechod z Talianska do Rakúska v Tirolsku. Priesmyk sa volá Timmelsjoch alebo v taliančine Passo del Rombo a jeho najvyšší bod dosahuje výšku 2474 m n. m. Počasie nám vyšlo nádherné, takže sme mali hore aj krásne výhľady na Alpy a kľukaté cestičky pod nami. Je tu niekoľko vyhliadok; prvá bola ešte pod vrcholom na zelenšiu časť krajiny, no keď sme prišli na tú hlavnú na najvyššom bode, krajina sa dosť zmenila. Hory tu boli suché, skalnaté a farebne sa ladili do sivo-oranžovej. Atmosféra tu bola neskutočná, ako v inom svete, a aj keď sme tu boli v letnej sezóne, nebolo tu príliš veľa áut, takže sa jazdilo celkom pohodovo. Do vyhliadok sa neplatí žiadne vstupné, len pod Timmelsjochom na rakúskej strane sú rampy a za prechod sme vtedy platili 16,– €, takže máme odtiaľ asi najdrahšiu nálepku 😀

DSCN0667DSCN0648 (2)DSCN0684DSCN0754DSCN0720DSCN0713DSCN0734DSCN0730DSCN0746DSCN0759 (2).JPG

Stelvio Pass (2760 m n. m.)

V roku 2017 sme sa vracali z dovolenky cez horský priesmyk Stelvio Pass, ktorým sa dá prejsť z Talianska do Švajčiarska. Bol to aspoň pre nás asi najznámejší prechod v tejto oblasti a tak sme sa naň aj naviac tešili, lebo je to dosť obľúbená cesta pre motoristov a vyhlasovaná za jednu z najkrajších. Vlastne sme túto cestu o jeden deň odložili, pretože hlásili horšie podmienky, sneženie a teda aj zlú viditeľnosť, a oplatilo sa. O deň neskôr bolo len pár oblakov a slnko naopak prialo. Už zdola bolo na ceste nielen veľa áut ale aj cyklistov, asi nadšencov, keďže touto časťou prechádza etapa pretekov Giro d´Italia. Keď som videla tie serpentíny, ktoré nás čakajú vyššie, trochu sa mi zachvel žalúdok. Zákrut tu bolo naozaj dosť, no tie výhľady odtiaľ stáli za to.

Stelvio Pass (2760 m n. m.) je najvyššie položený priesmyk východných Álp a tú nadmorskú výšku som doslova aj fyzicky cítila. Hore sme sa išli prejsť a pozrieť si výhľady, no bola som akosi pomalá a nohy nechceli ísť rýchlejšie. Je tu dosť zima, keďže ešte aj v lete sú tu zasnežené vrcholky, takže sa nezabudnite dobre obliecť. Sú tu nejaké parkoviská, hotely, vyhliadková reštaurácia a celkom dosť obchodov so suvenírmi a jedlom. Ľudí tu bolo fakt dosť a dokonca sa nám prihovoril Slovák na motorke, ktorý sa tu vraj chodí voziť pravidelne. Je tu aj lanovka, ak sa chcete vyviesť ešte vyššie, až do výšky 3450 m n. m. Inak za prechod sme tu nič neplatili.

DSCN3348 (2)DSCN3407DSCN3380 (2)DSCN3398.JPGDSCN3385.JPGDSCN3406DSCN3421 (2)

Ešte máme prejdené 2 horské cesty, takže o nich nabudúce v 2. časti 🙂

2. časť: Horské moto cesty II.: Col de Turini a San Bernardino Pass

 

 

 

One Reply to “Horské moto cesty I.: Timmelsjoch a Stelvio Pass”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: