Týždenné plánovanie

Pomaly sa blížime ku koncu januára a tak ma napadlo napísať vám aj nejaké tipy na plánovanie. Alebo moje postrehy pri vlastnom systéme plánovania, ktoré fungujú mne a osvedčili sa mi. Začnem asi rovno tým najdôležitejším a to je týždenné plánovanie.

Zoznam úloh

V mojom diári som si ako prvé navrhla priestor pre úlohy na celý týždeň, čo sa mi osvedčilo ako jedna z najúčinnejších vecí pri organizovaní. Takýto zoznam si píšem už pred začiatkom nového týždňa a dopĺňam aj počas. Niekedy je kratší, inokedy dlhší, no rozhodne mi dáva lepší prehľad o tom, čo treba naozaj stihnúť a čo môže počkať.

Priority

Pri týždennom zozname mám ešte vychytávku, a to napísať si 3 najdôležitejšie veci, ktoré majú najväčší zmysel. Viac nie, pretože dlhý zoznam dôležitých vecí má skôr opačný efekt – zahltíme sa povinnosťami, nevieme čo skôr, a tu potom máme väčšiu tendenciu na všetko sa vykašľať a často potom nespravíme nič. Ostatné úlohy v zozname mám skôr jednoduchšie a niekedy to sú malé kroky tých väčších cieľov. Keď už mám takýto zoznam, najefektívnejšie je začať tými najdôležitejšími úlohami, no toto mi stále ešte celkom nejde.

denné plánovanie

K jednotlivým dňom si zapisujem splnené úlohy, dôležité udalosti, cvičenie, proste klasika. Každý deň však pokukujem po týždennom zozname a pozerám, či niečo z toho nesplním práve dnes.

taký menší food management

V diári mám ešte voľné 2 priestory na poznámky, ktoré ja osobne zatiaľ využívam ako nákupný zoznam a zoznam jedál, ktoré som varila. Je to hlavne preto, že som si dala záväzok častejšie variť – aj obedy do práce – a musím povedať, že zatiaľ sa mi to práve vďaka tomu darí.

vďačnosť

Aby to nebolo len o povinnostiach a úlohách, pri každom týždni mám priestor so slovíčkom “ďakujem”. Je to priestor, kde si píšem minimálne 3 veci, za ktoré som ten týždeň vďačná. Je to chvíľka, kedy si uvedomím to dôležité, cítim naozajstnú vďačnosť a je to naozaj obohacujúce. Dá sa to aplikovať na každý deň, no priznám sa, že nikdy mi to dlho nevydržalo a veľmi rýchlo som s tým prestala. Takže ak je to aj váš prípad, skúste to “len” 1x do týždňa a uvidíte, že sa z toho stane pravidelný zvyk. A za tú vďačnosť v duši to stojí.

Na záver moja skúsenosť s takýmto plánovaním… stíham spraviť omnoho viac vecí ale zároveň stíham aj viac oddychovať.

A to už môžem povedať, že sa mi zmenil život. Alebo kvalita života, len na tom treba aj trochu zapracovať. Predtým som mala často pocit, že je toho veľa a nedá sa to stihnúť, tlačila som si pred sebou fúrik povinností a nápadov, a nevedela s čím skôr začať. Doslova ma to tlačilo na pleciach a na hrudi. Často som mala pocit, že na mňa padá celá domácnosť a neviem čo mám variť. Nevedela som oddychovať, pretože keď som si sadla, mala som pred očami “mala by som toto a hento a tamto”. Moja myseľ sa nevedela zastaviť a celé dni a týždne plynuli hrozne rýchlo a utekali mi pomedzi prsty.

Odkedy si takto organizujem čas je to všetko iné. Viac voľného času, energie… a hlavne žijem viac v prítomnosti – a po dlhom období ako v bludnom kruhu, je toto pre mňa to najcennejšie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: