Zimná Viedeň za 24 hodín II.: Korčuľovanie pri Rathaus, zámok Belvedér a Café Sacher

klzisko na Rathausplatz

Z Hofburgu k radnici Rathaus sa dá prejsť pešou prechádzkou cez park Volksgarten. V lete je síce plný ruží a slnka, no teraz tu bola len hmla, ktorá vyčarila celkom melancholickú atmosféru, čo neuniklo môjmu oku fotografa. Takže niekedy sa viem naozaj tešiť aj z hmly.

Pomaly sme prešli k parku pri radnici (Rathausplatz), ktorú poznáme z tradičných vianočných trhov, no tentokrát sme boli prekvapení čo nás tu čakalo. Nedá sa povedať, že klzisko, pretože toto bolo skôr mega klzisko. Tiež je to vraj tradičná akcia, no ja som o tom nikdy nepočula a prvýkrát som to videla až tu. Vlastne sú tu až 3 veľké a 1 menšie klzisko, spojené dráhami a dokonca jedno z nich je poschodové! Boli sme tu ešte cez deň, no rozhodli sme sa prísť večer, keďže som mala tušenie, že nasvietené to bude ešte krajšie. A bolo… najlepšie bolo korčuľovať sa pomedzi samostatné dráhy pod stromami so zlatými svetielkami. Ako v rozprávke. Jednoznačne odporúčam, toto je mega zážitok. A okrem zážitku – trochu nečakane som si splnila jeden malý sen. Vždy som snívala o známom klzisku v New Yorku, vždy sa mi páčila tá atmosféra, a presne tú som zažila tu vo Viedni. A ešte s lepším klziskom.. Tak to v New Yorku snáď inokedy 😀

Je to tu perfektne zorganizované – kúpite si kartičku, s ktorou sa na klzisko dostanete po celý deň, ak nemáte vlastné korčule, dajú sa tiež požičať. Klzisko je otvorené až do 22:00, takže oplatí sa prísť radšej neskôr, bolo tu menej ľudí a nasvietené to je najkrajšie.

Tiež sú tu stánky s jedlom a hlavne po korčuľovaní ako za odmenu – horúci punč, my sme mali pomarančový a bol perfektný.

A ešte video z korčuľovania pre lepšiu predstavu…

Schloss Belvedere

Na druhý deň sme si chceli pozrieť Belvedér – palácový komplex; Shonnbrun sme sa rozhodli tento víkend vynechať, pretože už sme tu boli a ešte tu plánujeme ísť v krajšom počasí. Belvedere bol postavený v 18. storočí a dnes tu sídli Rakúska galéria. Samotná budova horného Belvéderu je naozaj veľkolepá, i keď práve zo Shonnbrunu sme mali ohromnejší dojem, logicky – keďže je to najväčší palác vo Viedni. Za Belvedérom sú aj záhrady, ktoré teraz v januári asi nemajú až tak veľa ponúknuť, no viem si to tu predstaviť na jar alebo v lete… slnko, kvety, zelená tráva, fontána… no teraz sme asi len dokonale premrzli a tešili sa do tepla v niektorej kaviarni.

Café Sacher

Slávna Café Sacher ponúka možno ešte slávnejšiu Sacherovu tortu a konečne sme ju prišli ochutnať. Bol to taký môj malý sen, odkedy som o nej počula… nielen preto, že milujem čokoládu, ale fascinuje ma celý príbeh tejto značky. Tortu vytvoril v roku 1832 16-ročný Franz Sacher pre knieža Metternicha, recept neskôr upravil jeho syn Eduard Sacher, ktorý otvoril aj reštauráciu a Hotel Sacher. Jej receptúra sa nezmenila od 19. storočia a dnes už je chránená značkou originality. Trochu som mala obavy ako bude chutiť, pretože som čítala už viacero recenzií, že niekomu vyslovene nechutí alebo je príliš sladká. Áno, je to sladká bomba, ale ešte v norme. Čokoládová chuť a poleva je famózna, no netreba tu však očakávať najlepší koláč na svete. Je to vlastne klasická výborná čokoládová torta, no originál je len jeden a treba si uvedomiť aj naozaj historický recept, ktorý sa zachoval až doteraz. Z ekonomického hľadiska je naozaj fascinujúce ako sa jedna čokoládová torta dokázala presláviť po celom svete. Je to príbeh značky a ak máte radi sladké, doprajte si tú Original Sacher-Torte, keď už ste vo Viedni.

Ak tiež milujete čokoládu, neďaleko Hotela Sacher je predajňa Lindt, švajčiarskeho výrobcu výbornej čokolády, a mali tu ešte lepšie ceny ako u nás 😉

Stephansdom

Nakoniec sme sa išli pozrieť do Dómu sv. Štefana. Neviem prečo som si myslela, že sa tu platí vstupné, ale nie neplatí, a táto architektúra je naozaj zážitok, treba vidieť…

24 hodín vo Viedni sme využili perfektne, dokonca aj v chladnom januári… ešteže sú tu tie skvelé kaviarne 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: