5 jednoduchých tipov ako ušetriť

Dnes by som sa chcela podeliť o pár tipov k šetreniu, ktoré reálne používam a osvedčili sa mi. Nie som síce finančný odborník, no sú to také základné pravidlá a tipy zo života, ktoré proste fungujú. Pri šetrení sa ani nemusíme nejako výrazne obmedzovať, no základ je mať vždy dobrý prehľad, a ak ste človek, ktorý rád nakupuje, tak to chce aj trochu plánovania a disciplínu.

cieľ a motivácia

Pre začiatok je dobré určiť si sumu, ktorú chcete ušetriť za určité obdobie. Suma musí byť reálna, čiže berte do úvahy váš príjem a výšku povinných nákladov. Je dobré vedieť aj prečo šetríme – či si chceme niečo kúpiť alebo chceme mať rezervu. Podľa finančných odborníkov by sme mali mať v rezerve výšku potrebných nákladov na život aspoň na 6 mesiacov.

Šetrenie s trvalým príkazom

Najzákladnejší spôsob šetrenia je jednoznačne trvalý príkaz na sporiaci účet, ktorý má už väčšina bánk zdarma k bežnému účtu. Najlepšie je nečakať na poslednú chvíľu, ale nastaviť si ho hneď v tých dňoch, kedy vám chodí výplata (ak máte pravidelný príjem), takže pre ostatné výdavky počítate s tým, čo vám reálne ostane.

Prehľad o výdavkoch

K tomu, aby sme mali svoje financie pod kontrolou, je viac než užitočné mať hlavne prehľad o svojich výdavkoch. A ten budeme mať, keď to budeme vidieť čierne na bielom, takže je super si ich zapisovať. Naozaj nestačí preletieť výpis z účtu alebo premietnuť si v hlave svoje nákupy, toto sú totiž dosť neprehľadné informácie. Ja už mám roky osvedčenú aplikáciu na mobile IQ expense, kde si zadávam všetky nákupy, takže sa potom nemusím trápiť s počítaním bločkov. Takto si kedykoľvek môžem skontrolovať stav mojich výdavkov, ktoré mám nastavené podľa kategórií. Mesačné porovnávanie výdavkov je zas pre mňa najúčinnejšie, keď to vidím napísané na papieri. Takže na konci mesiaca si teda vypíšem sumy k jednotlivým kategóriám do ročnej tabuľky, ktorú mám v diári, čo je asi najlepší spôsob ak chcete mať prehľad a míňanie pod kontrolou.

Wishlist a mesačný rozpočet

Ak sa chcete vyhnúť bezhlavému nakupovaniu, pred začiatkom mesiaca si skúste napísať zoznam vecí, ktoré potrebujete najviac a zoznam vecí, ktoré by ste si chceli kúpiť. Napíšte si ku každej veci aj cenu, spočítajte a sami uvidíte, či je to reálne. Ak nie alebo sa vám to zdá ako príliš vysoký výdavok, skúste niečo vynechať a “preniesť” na zoznam do budúceho mesiaca.

Ak sa snažíte niečo ušetriť, môžte skúsiť obmedziť míňanie tak, že si na začiatku mesiaca zadáte rozpočet ku konkrétnym kategóriám a snažte sa ho nepresiahnuť. Celkom efektívne je nastaviť si rozpočet v mobilnej aplikácii, ktorú som už spomínala, takže vám to zobrazí v mobile hneď, keď sa už blížite k cieľovej sume.

cashback portál

Ušetriť sa dá aj cez rôzne cashback portály pri nakupovaní cez internet. Ja používam plnú peňaženku a za minulý rok som napríklad ušetrila 40 € a to nie pri veľkom množstve nákupov. Ak tento systém nepoznáte, je to nakupovanie cez eshopy, ktoré ponúka daný portál a určité % z nákupov dostanete späť. Systém nakupovania je rovnaký ako vždy, jediné čo musíte je vojsť do eshopu cez odkaz na plnej peňaženke. Dá sa povedať, že ja nenakupujem nijako intenzívne, no eshopy využívam hlavne pri kozmetike, drogérii, lekárni, knihy, darčeky pre rodinu, granule, občas donáška jedla, takže sa to potom pekne nazbiera. Čo obzvlášť oceňujem, je cashback aj pre booking, takže napríklad pri dovolenkovom ubytovaní nám to spravilo tiež peknú zľavu.

Ak by ste si chceli zaregistrovať plnú peňaženku, mám pre vás bonus 3 € ako odmenu za vaše prvé 3 nákupy – treba sa len zaregistrovať cez tento odkaz:

https://www.plnapenazenka.sk/peniaze-spat/589375/

Držím palce pri šetrení 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: