Dejiny literatúry – Úvod a rozdelenie

Už dlhšie som sa pohrávala s myšlienkou mať lepší prehľad o literatúre a tak som sa na to nedávno vrhla od začiatku, postupne. Rada by som si prešla celé dejiny literatúry svojim tempom a pozastavila sa tam, kde ma niečo skutočne zaujme. Toto ale nie je o pocite mať to všetko v malíčku a už vôbec nie čo najrýchlejšie. Mám pocit, že to bude záľuba na celkom dlhý časový úsek. Niekoľko rokov, časť života či celý život? Na tom vlastne nezáleží, pokiaľ to človeka skutočne baví.

Milujem knihy, no čoraz častejšie ma zaujímala práve klasika. Možno preto, že je overená časom. Akoby sa rokmi vytriedili tie, ktoré sú skutočne dôležité a kvalitné. V dnešnej dobe sa vydáva obrovské množstvo kníh a celkom sa strácam v knižných novinkách. Doslova to nestíham sledovať a keď už som si zvykla nejakú novinku kúpiť, bola to lotéria. Niektoré naozaj stáli za to ale veľa z nich ma sklamali a pochopila som, že sa predávajú len ako tovar, ktorý sa vezie v knižnom biznise. Takže aj preto sa často vraciam k literárnym dejinám a ešte viac ma baví nahliadnuť do tohto odkazu ľudstva.

Ak vás táto téma zaujala, môžte ísť na to so mnou. Pravidelne si tu budem ukladať poznámky a zaujímavosti o jednotlivých obdobiach, spisovateľoch aj konkrétnych knihách. Už od začiatku tohto môjho štúdia literatúry ma zaujali aj svetové dejiny, keďže jedno s druhým úzko súvisí, takže občas pripojím aj nejakú zaujímavosť z dejepisu. Na dejiny teda nie som žiadny odborník, ale naozaj nezaškodí pochopiť aj trochu širšie súvislosti.

Pre začiatok tu mám pre lepší prehľad základné časové rozdelenie literatúry:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s