Zima v Monacu

Viem, že práve nie je vhodná doba na cestovanie, dokonca ani plánovanie dovolenky, ale povedala som si, že prečo si aspoň nezaspomínať a trochu sa odreagovať? Takže preto pokračujem článkom z našej dávnejšej cesty na azúrovom pobreží, 1. článok nájdete tu – Prvý večer v Nice.

Takže sa teraz znova prenesiem do konca roku 2013, a našim ďalším výletom bolo Monaco. Mestečko je to krásne, čisté, bezpečné. Nemyslím si, že je to len čistý luxus, je tu aj krásna historická časť, samozrejme okruh F1, nádherné parky a výhľady na more. My sme si tu užili na december extra slnečné počasie, takže sme nadšene nabíjali vitamín D pred návratom do slovenskej zimy.

Monaco je 2. najmenšia krajina na svete, je to zároveň štát aj mesto, s rozlohou 2 km², takže sa dá v pohode prejsť aj pešo. Má niekoľko mestských častí, základom cestovného ruchu je štvrť Monte-Carlo so slávnym kasínom.

Monte Carlo

Táto časť nás vždy ohromuje a je to fakt niečo extra. Tentokrát nás tu čakala nádherná zimná výzdoba a tradičná “montekarlovská” atmosféra s množstvom ľudí a luxusnými autami. To bolo zas niečo pre moju polovičku 🙂

Večer je to tu tiež čarovné….

Obzvlášť krásne miesto je za kasínom. Je tu akoby veľká terasa so zeleňou, kvetmi, palmami a výhľadom priamo na more. Najideálnejšie miesto len tak si sadnúť, slniť sa a obdivovať pohľad na morskú hladinu…

A Scuderia Ferrari sme tiež nemohli vynechať 😀

Okruh F1

Počas prechádzky mestom sme spoznávali aj slávny okruh F1, a je super to vidieť aj takto naživo…

Japonská záhrada

V časti Monte Carlo je aj menšia japonská záhrada, ktorá určite stojí za návštevu. Doslova sme sa preniesli do iného sveta, z ktorého sála nádherný kľud, uprostred monackých panelákov 🙂 A vstupné sa neplatí…

Prístav La condamine

Prístavy milujem asi všade na svete. Ten hlavný v Monaku je v časti La Condamine a je tu také dopravné centrum. V podstate mi stačí len tak sa prechádzať pomedzi jachty, plachetnice a malé lodičky a milujem to. V decembri tu boli aj zimné trhy, takže sa tu dalo dobre najesť a stánky boli ozaj rozprávkové.

Monaco ville

Časť Monaco Ville je hlavne historická a nachádza sa na vyvýšenej skale, takže sú odtiaľto krásne výhľady. Je to aj hlavné mesto Monaka a sídli tu Kniežací palác, pred ktorým môžte vidieť aj výmenu stráží (o 11:55). Uličky sú tu typické staré, úzke, s malými obchodíkmi. Veľmi sa mi páčilo v Monackej katedrále, je to fakt nádhera čo sa týka architektúry (a je tu pochovaná aj Grace Kelly). Inak tu stojí za to sa poprechádzať aj v miestnych parkoch…

Oceánografické múzeum

V časti Monaco Ville je na samom útese postavené Oceánografické múzeum, založené v roku 1910. Sú tu nielen nádherné akváriá ale aj krásne sály s historickými exponátmi. Vstupné je síce drahšie, ale takýto muzeálny skvost jednoznačne stojí za to.

Fontvieille

4. časť Monaca sa nazýva Fontvieille a dá sa povedať, že je kľudnejšia a je tu viac obytných budov, takých monackých panelákov. Je tu aj druhý menší prístav, heliport, ale aj pokojná ružová záhrada.

Tipy na filmy z Monaka

A na záver mám ešte pár tipov na filmy z Monaka. Skvele vám to vykreslí tú atmosféru napríklad pred cestou tam, alebo len tak, keďže sa teraz zdržujeme len doma.

Grand Prix (1966)

Starší film z prostredia Veľkej ceny F1. Aj keď je to viac-menej športový film, bavil dokonca aj mňa, a veľmi. Možno preto, že milujem staré filmy, no je aj dosť autentický, dokonca niektoré zábery sa točili behom skutočného závodu. Odráža aj jedinečný pohľad do zákulisia veľkej ceny a celkovo sa označuje za jeden z najlepších filmov zo závodného prostredia. Získal až 3 Oscary a za mňa je to na tú dobu obzvlášť skvele natočený film s veľkou historickou hodnotou.

Grace de Monaco (2014)

Životopisný film o herečke a neskôr monackej princeznej Grace Kelly, ktorú skvele zahrala Nicole Kidman. Veľmi zaujímavý príbeh aj osobnosť.

(K)lamač srdcí (2010)

Moja obľúbená francúzska komédia, odohráva sa práve v Monte Carle, aj v slávnom hoteli de Paris. Hlavnú postavu stvárnila Vanessa Paradis a Romain Duris. Nie je to síce nejaký veľkolepý príbeh, ale naozaj vtipná romantická oddychovka, odporúčam.

Majte sa krásne a hlavne v zdraví 🙂

One Reply to “Zima v Monacu”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: