Sumerská literatúra: Začiatok svetovej literatúry

Dejiny literatúry začíname na mieste, kde boli objavené najstaršie písomné pamiatky a dôkazy vyspelej kultúry. Tým miestom je Mezopotámia, ktorá sa nachádzala medzi riekami Eufrat a Tigris, dnes je to zhruba oblasť Iraku a časť Sýrie.

Mezopotámia sa považuje za kolísku ľudskej civilizácie.

Geograficky sa táto oblasť rozdeľovala na Asýriu na severe a Babyloniu južne od dnešného Bagdadu, ktorá sa delila na oblasti Akkad a Sumer.

Sumeri, dávno zabudnutý národ, bol objavený pod návejmi púšte v 19. storočí. Tento civilizovaný národ staval naozaj veľkolepé budovy, chrámy, mestá obstavané hradbami, vynašli koleso na spôsob prepravy, zavlažovací systém, mali vlastnú kultúru, pôsobivé umenie, a dokonca používali písmo, zatiaľ najstaršie aké bolo objavené, klinové písmo.

Ako vzniklo písmo

Oblasť Sumer bola úrodná a vyspelá, a postupne si ľudia potrebovali zaznamenávať obchodné transakcie. Najprv používali číselné záznamy a jednoduché piktogramy, znázorňujúce konkrétne objekty. Ako ale rástol obchod a aktivity krajiny, začali do záznamov pridávať znaky priradené k určitým zvukom a hláskam – fonogramy. Tie umožňovali zaznamenávať širšie spektrum a písanie mohlo byť rýchlejšie. Z textov, ktoré boli objavené, veľká časť obsahovala záznamy obchodného tovaru a plodín, ale aj rôzne mýty, príbehy a historické záznamy.

Klinové písmo a prvé literárne dielo

Klinové písmo vznikalo približne od roku 3500 p.n.l. a vyvíjalo sa niekedy do roku 2700 p.n.l. Bolo oveľa zložitejšie ako máme dnes a písalo sa na hlinené tabuľky. Pozostávalo z čiar v tvare klinu, ktoré sa do hliny vtláčali väčšinou trstinovými steblami. Vykopávky objavili množstvo takýchto tabuliek a dokonca v roku 1849 Angličan Layard objavil v asýrskom meste Ninive celú knižnicu plnú “hlinených kníh”, čiže najstaršiu knižnicu na svete.

Ich rozlúštenie bolo náročné a trvalo ešte dlhú dobu, no medzi tabuľkami z Ninive sa objavilo aj prvé literárne dielo, ktorým sa začínajú svetové literárne dejiny – Epos o Gilgamešovi. Tabuľky z asýrskeho Ninive pochádzali zo 7. st. p.n.l., no neskôr sa našli aj staršie zlomky eposu z Babylonu (18.-12. st. p.n.l.) a ešte staršie predlohy zo Sumeru z 20. st. p.n.l. – preto hovoríme o sumerskej literatúre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s