Malý návod na efektívne mesačné plánovanie

Pred nami je tretí mesiac a všetci sa už tešíme na jar. No ak sa vám niekedy stáva, že ani neviete ako prešiel ďalší mesiac, mám pre vás pár tipov, ako využiť čas efektívne a užiť si ho. Základom je plánovanie, no aj to má určité pravidlá, aby dávalo zmysel a aby vás celý proces nevyčerpal. Plánovanie by vás malo motivovať v plnení svojich snov, no zároveň by malo byť natoľko flexibilné, že vám poskytne priestor pre zmenu plánov a všetko nové, čo život môže priniesť.

Nasledujúce kroky vám môžu poslúžiť ako inšpirácia, možno malý návod ako postupovať, ak ešte vaše plánovanie nemáte úplne zorganizované, alebo neviete ako na to. Plánovanie mesiaca nie je ani časovo náročné a zvládnete to aj za pár minút, doslova pri jednej káve. Dokonca si môžte spraviť každý mesiac svoj rituál, kedy sa na chvíľu zastavíte a zorganizujete si svoje myšlienky. Doslova tak získate pocit ľahkosti a kontroly nad vlastným životom.

Zhodnoťte si minulý mesiac

Ešte pred plánovaním nového mesiaca je užitočné obzrieť sa za tým minulým a zhodnotiť čo sa vám podarilo a čo nie. Úspechy si môžete zvýrazniť alebo vypísať do zoznamu, nad neúspechmi (alebo ak ste niečo nestihli) sa zamyslite, čo môžte nabudúce zlepšiť. Hlavne sa za nič netrestajte, pri plánovaní máte vždy priestor na improvizáciu. Najviac pozornosti venujte pozitívam a silnejším momentom, ktoré si chcete pamätať a za ktoré ste vďační.

Určite si priority

Keď si určíte 1, max. 3 priority na celý mesiac, je väčšia pravdepodobnosť, že budete úspešnejší. Nesnažte sa stihnúť všetko naraz, lebo veľké množstvo povinností vás môže prevalcovať a nebudete vedieť čo skôr. Zamerajte svoju pozornosť radšej na menej oblastí, takto skôr niečo dokončíte.

osobný a pracovný život v rovnováhe

Pri plánovaní si nepíšte len pracovné povinnosti, ale myslite aj na seba a svoju pohodu. Ak sa zameriate len na pracovný život a osobný necháte v pozadí, skôr či neskôr budete zaostávať aj v pracovnej produktivite. Všetko musí byť v rovnováhe a tak si vypíšte napr. aj nápady na voľný čas, fitness ciele, výlety či rodinné aktivity.

Malé kroky

Držte sa pri zemi a plánujte reálne. Často nás láka napísať si do mesačného plánu veľký cieľ, a keď ho nesplníme, zažívame sklamanie. Preto si ciele radšej rozdeľte na menšie kroky a snažte sa ich plniť pomalšie. Takto vás plánovanie neodradí a bude vás ešte motivovať do ďalších mesiacov.

Cieľom plánovania je hlavne ujasniť si kam smerujeme a ideálne sa tak motivovať, aby sme napredovali, nestáli na mieste a snažili sa žiť tak, aby nám neutekal čas pomedzi prsty.

Sviatky a udalosti

Zapíšte si narodeniny svojich najbližších a pripravte sa na to dopredu. Určite nechceme na niekoho zabudnúť, prípadne na poslednú chvíľu zháňať darčeky. Tiež ak poznáte aj iné dôležité termíny, napr. skúšky, lekára, besiedky detí a pod., zapíšte si ich vopred do diára, a nemusíte tak neustále rozmýšľať nad tým, či ste na niečo nezabudli.

Nákupný zoznam

Rada si pred každým mesiacom píšem aj približný zoznam vecí, ktoré mám v pláne nakúpiť. Týka sa to hlavne osobných vecí a vecí do domácnosti. Dáva mi to približný prehľad o výdavkoch a prípadne tak niektoré veci, ktoré môžu počkať, vyškrtnem. Celkom to funguje na to, ak sa chcete vyhnúť bezhlavému nakupovaniu a reálne to znižuje výdavky, keďže si 2x rozmyslíte, či tú vec naozaj potrebujete.

Nechajte sa prekvapovať

Ako som už spomínala, plánovať si nemusíte život do bodky a na presné termíny, vlastne nikdy nebudete mať život úplne pod kontrolou. Ale to je v poriadku. Dajte životu šancu vás aj prekvapiť, vnímajte nové príležitosti a dovoľte si meniť svoje plány. Je to proces, ktorý má byť hlavne zábavný a dajte si na to priestor.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: