3 tipy na výlety: Leto na Slovensku

Pomaly nám začína august a dobrá správa je, že polka leta je ešte stále pred nami. My toto leto plánujeme ostať na Slovensku, čo je vždy celkom výzva, aby sme si navodili tú pravú letnú atmosféru, no o to viac sa budem snažiť. Vytvoriť si tie malé momenty a užívať si leto. Je to aj o ľuďoch, keďže s milovanými sa pekné spomienky vytvárajú ľahko, no neustále mávam dilemu kam vlastne ísť a čo tu na Slovensku vidieť… Verím, že nie som jediná, a tak ma napadlo zdieľať s vami pár miest v našej krajine, ktoré nie sú úplne prvoplánové, ale stoja za výlet. Navyše sú to miesta, kde viete spomaliť a krásne zrelaxovať a sú ideálne na letné zážitky.

A ako z leta vyšťaviť čo najviac? Leto je krátke a čas rýchly, takže treba byť pripravení a využiť voľné chvíle práve na letné aktivity. Veď na tie si zas budeme musieť ďalší dlhý rok počkať. Ja si väčšinou vždy o takomto čase píšem zoznam nápadov, aby som si vlastne pripomenula, čo chcem ešte do konca leta stihnúť. Keď máme nejaký voľný víkend, aspoň máme inšpiráciu kam ísť. Takže či už to je pozrieť si konečne ten hrad, vychutnať mojito na terase alebo pozorovať roj padajúcich hviezd, môžte si to skúsiť napísať tiež, aby ste mali nejaké nápady a skúsili z leta vyšťaviť nejaké výnimočné chvíle. A aj keď zrovna nechystáte veľkú cestu po Európe, určite aj z malých momentov sa dajú vyskladať krásne spomienky na leto 2021.

“Slovenská púšť” Šranecké piesky

Šranecké piesky sme objavili nedávno na Záhorí, 40km od Trnavy. Je to chránený areál obklopený borovicovými lesmi, ktoré tu dala vysadiť ešte Mária Terézia. Uprostred je terén pokrytý pieskovými dunami, ktoré tu navial vietor ešte pred 2,6mil. rokov z rieky Moravy!

Prechádzali sme sa tu takmer samy, nohy sa nám zabárali do bieleho piesku a úplne dole v malej kotline sa pred nami otvorila akoby púštna oáza. Jazierko obklopené bohatou zeleňou, zvláštne zvuky vtákov ako v nejakej exotickej džungli a dokonca sme viackrát zazreli jaštericu zelenú. Je tu veľa chránených druhov rastlín a živočíchov, čo bolo vidieť už na prvý pohľad. Naša “púšť” je veľmi silné miesto s akousi energiou, najviac som to pocítila, keď sme si sadli na kmeň, aby sme sa najedli. Nebol tu okrem nás nikto, slnko pražilo, okolo nás biely piesok a tie zvláštne zvuky vtákov… hotový raj.

Odporúčam tu ísť naozaj len za slnečného počasia, kedy piesok vynikne a pripomína skutočný biely piesok pri mori. Šranecké piesky patria pod Vojenský obvod a vstup je tu povolený verejnosti cez víkendy. Prístup je nenáročný, od parkoviska je to asi len 10min prechádzka k areálu.

Lúka plná sysľov na Muránskej planine

Toto je veľmi čarovné miesto, ukryté v nádhernej prírode. Doslova lúka plná sysľov. Keď sa na ňu zadívate, všade sa hemžia tieto rozkošné hlodavce, z dierok v tráve vykúkajú hlavy, a tí hladnejší sú ochotní prísť až ku vám po nejakú dobrotu. My sme mali šťastie a dokonca nám zobali z ruky. Leto je ideálny čas na návštevu, keďže v teplom počasí najviac pobehujú po svojich lúkach, a sledovať ich bude zážitok aj na dlhé hodiny. Krmivo pre sysle sa dá kúpiť aj na mieste, a ak im nesiete niečo z domu, milujú napr. slnečnicové semiačka, mrkvu, malé suché piškóty…

Veľká otázka je ako sa sem dostať. Tá jednoduchšia trasa je z juhu od dediny Muráň, odkiaľ vedie pešia trasa asi 2,5km. Je vhodnejšia ak idete napr. s deťmi, alebo máte menej času. My sme šli tou náročnejšou trasou z diaľnice od Popradu. Po ceste sa dá vidieť aj Chmarošský viadukt, pekné miesto ako z pohľadnice, no autom sa dostanete len po Prednú Horu. Ďalej je cesta momentálne uzavretá, a pešo k sysľom je to vyše 4,5km prírodou. K lúkam sa ide strmou cestou nadol, je to už dobrá turistika, takže si treba vziať pevnú obuv a tiež repelent. Trasa je to náročná, hlavne naspäť hore, ale príroda nádherná, akoby sme sa ocitli v Jurskom parku 🙂

Ako som spomínala, je to veľmi čarovné miesto, a pohľad na šantiace malé sysle neskutočne ukľudňuje a dobíja baterky. Spolu s nádhernou prírodou je to nielen zážitok, ale aj relaxačná terapia, takže jednoznačne odporúčam.

Liptovská Mara

daysandjoys.com, pinterest.com, marinaliptov.sk

Na Liptovskej Mare sme boli už veľakrát a je to určite jedno z mojich obľúbených miest. Tráviť v lete čas niekde pri vode má proste svoju atmosféru. Toto miesto je navyše obklopené horami, takže výhľady z množstva pláží sú naozaj krásne, odporúčam pri západe slnka. Výborná pláž je v Liptovskom Trnovci, kde môžte využiť aj vyhliadkové plavby na lodiach a je vybavená službami. Menšia malebná plážička je v Bobrovníku pri veži kostola Panny Márie. Práve vďaka tejto vežičke je to veľmi fotogenické príjemné miesto, no pozor na hlavnú sezónu, hlavne cez víkendy môže byť preplnená.

Na začiatku dedinky Bobrovník je aj nový prístav Marina Liptov, kde sa dá posedieť na terase pri dobrom chladenom drinku, alebo rovno vo výbornej reštaurácii. Dajú sa tu požičať aj paddleboardy a člny, čo vyzerá ako výborná kombinácia na perfektný výlet.
Marina ponúka okrem iného aj zaujímavú možnosť ubytovania v luxusných stanoch, tzv. glamping (“glamorous camping”). Môže to byť jedinečný zážitok, relax a romantika zaručená.

Toto sú moje najnovšie tipy na výlety. Ja osobne som si všetky tieto miesta užila, a dúfam, že toto leto ešte stihnem aj výlet na Liptovskú Maru. Byť niekde pri vode, aj keď to nemôže byť zrovna more, to je pre mňa ten najväčší oddych a jedinečná atmosféra. Ak som teraz dala aj niekomu z vás dobrý tip, určite mi dajte vedieť aké ste mali zážitky vy, prípadne aj nové inšpirácie na miesta na Slovensku. Užívajme si leto, kým je 🙂

Ďalšie výlety na Slovensku:

Gavurky – chránený dubový háj ako z rozprávky

Pokojná divočina na Malom Dunaji

One Reply to “3 tipy na výlety: Leto na Slovensku”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: