Travel denník: Top 9 čo zažiť v Saint Tropez

Ak plánujete cestovať do Saint Tropez, mám pre vás pár tipov čo vidieť a zažiť v tomto nádhernom prímorskom mestečku. Nie sú to len luxusné butiky a obrovské jachty, ale omnoho viac.

More, slnko, stredomorie – to je niečo, na čo vždy rada spomínam, a zvlášť, keď nejaký rok ku moru necestujeme. Ako aj tento. Spomienky sú ale na nezaplatenie, tie nám nikto nevezme a ešte teraz dokážem precítiť tú obrovskú energiu, keď si spomeniem na môj milovaný juh. Na tú atmosféru a ako som sa tam cítila… Tentokrát spomínam na naše 2 posledné dovolenky na azúrovom pobreží a keď píšem tento článok, akoby som tam bola znova.

Obe cesty do Francúzska sme si spojili so zastávkou na Lago di Como, ale o tom som písala už v staršom článku (neskôr ho asi ešte doplním), takže pokračujem Francúzskom.

Welcome to Saint Tropez

Saint Tropez bolo kedysi malé rybárske mestečko, obľúbené už v 19. storočí u maliarov (napr. Henri Matisse) pre jeho pokoj a scenérie. Najviac ho preslávila rodáčka Brigitte Bardot s filmom A boh stvoril ženu (Et dieu… créa la femme, 1956), ktorý sa natáčal priamo v Saint Tropez. Odvtedy je mesto obľúbeným cieľom smotánky z celého sveta a cestovným ruchom to tu doslova žije. Nesmiem samozrejme zabudnúť na filmy o žandárovi z 80-tych rokov, ktorého si zahral starý známy Louis de Funés.

Prístav a promenáda

Saint Tropez je celkom malé mesto, no vďaka spleti úzkych uličiek som bola sama prekvapená ako dlho sa tu dokážeme prechádzať. Tou najkrajšou je práve promenáda v prístave, je to akoby sme sa ocitli priamo v obraze. Bola som príjemne prekvapená, ako málo sa toto miesto zmenilo od minulých čias, ešte aj vo filmoch so žandárom to tu vyzeralo veľmi podobne. Najviac sa zmenili asi tie luxusné jachty v prístave, inak si mesto zachováva svoj typický kolorit rybárskeho mestečka. Ten pohľad na fasády budov s drevenými okenicami a so starými žlto-oranžovými omietkami v zapadajúcom slnku, tak na to sa ťažko zabúda.

Gelato Barbarac

Na začiatku promenády sme sa vždy zastavili v gelaterii Barbarac, ktorá vyrába to najlepšie gelato v Saint Tropez už od roku 1988. Majú tu vždy obrovský výber zmrzlín o akých sa mi ani nesnívalo (a odvtedy sa mi o nich sníva stále). Ja som si často dávala osviežujúce grepové gelato, je neskutočné ale verím, že každá jedna príchuť je zážitok.

Café Sénéquier

Promenádu v prístave lemuje množstvo kaviarní a luxusných barov, kde sa dá posedieť, my sme veľmi často vysedávali v legendárnom Café Sénéquier, ktorý je tu už od roku 1930 (ich cukráreň na inom mieste začala už v 1887). Kaviareň s legendárnou červenou terasou je verná svojej histórii a tradíciám, dokonca aj stoličky a stolíky sú pôvodné a interiér je zachovaný vo vintage štýle. Zaujímavým zážitkom je posedieť si tu aj večer s rušnou atmosférou, pri drinku alebo víne s olivami. Veľmi obľúbené je tu ružové víno, ktoré sa v tejto provensálskej oblasti vyrába asi najviac, a také vychladené rosé sa jednoducho na letné dni a večery obzvlášť hodí.

Staré mesto La Ponche a romantické uličky

Promenáda pokračuje na druhú stranu prístavu, po ceste sme videli jachty veľké ako domy, a na konci móla je nádherný maják. Mesto ale pokračuje z promenády spleťou úzkych romantických uličiek, kde by som sa vedela prechádzať do nekonečna. Je tu množstvo luxusných butikov, módnych domov, ale aj maličkých zastrčených kaviarní a reštaurácií. Pri jednej sme večer natrafili na Taliana s gitarou a jeho živá verzia Ciao bella ma preniesla do úplne inej dimenzie starých talianskych filmov.

Trhy na námestí des Lices

Place des Lices je námestie s radmi storočných platanov, kde som často videla Francúzov hrávať pétanque. Naozaj ešte aj dodnes. Námestie sa ale každý utorok a sobotu mení na tradičné provensálske trhy, ktoré boli pre mňa jedným z najkrajších zážitkov. Stánky so zeleninou a ovocím, koreniny, starožitnosti, z iných stánkov zas cítiť výbornú paellu a iné jedlá, domáce produkty, hľuzovky, oblečenie, klobúky, staré knihy… neskutočná atmosféra, vône, úsmevy, ruch. Toto je kultúra Francúzov.

Žandárska stanica a múzeum

Neďaleko od námestia je aj slávna žandárska stanica, kde dnes sídli múzeum kinematografie, samozrejme aj s miestnym maskotom.

Tarte Tropézienne

Saint Tropez má aj svoj preslávený dezert – Tarte Tropézienne. Vytvoril ho Alexandre Micke, pôvodom Poliak, v roku 1955, a Brigitte Bardot si ho obľúbila počas natáčania filmu A boh stvoril ženu. Recept na túto jemnú briošku plnenú šľahačkovým krémom je dodnes prísne strážený a v roku 1973 si ho dal Micke aj patentovať.

Citadela a výhľady

Nad mestom na kopci je Citadela – pevnosť zo 17. storočia, ktorá je pravdepodobne na každej pohľadnici zo Saint Tropez. My sme sa tu prešli večer pri západe slnka, čo je ideálny čas na fotenie mesta s citadelou a výhľadom na more.

Sviatok dobytia Bastily

Dva roky po sebe sme tu boli aj 14. júla počas sviatku dobytia Bastily. Francúzi ho oslavujú naozaj vo veľkom, ešte viac ako Silvester a Nový rok. V dedinkách hrajú malé orchestre, všade sú rozvešané francúzske vlajky a v Saint Tropez sme zažili večer obrovský ohňostroj.

3 tipy

Jeden deň pri bazéne som si čítala výbornú knihu Znovu Provence od Petera Mayle-a – to je môj prvý tip (a tiež všetky jeho knihy o Provence) – a narazila som na vtipnú ale užitočnú časť o parkovaní vo Francúzsku. Totiž Francúzi neradi platia za parkovanie a radšej si niekedy aj zložito zaparkujú niekde na ulici.

Treba to chápať samozrejme s rezervou a s humorom, no my sme sa tým inšpirovali a ušetrili sme takto nemalé peniaze za parkovanie v Saint Tropez. V meste vedľa prístavu je obrovské platené parkovisko, ktoré pojme dostatočné množstvo áut. Je naozaj ideálne, zvlášť keď tu prídete len na jednodňový výlet. My sme do mesta ale dochádzali každý večer a suma za parkovanie sa takto celkom dosť nabaľuje. Takže sme začali hľadať miesta v bočných uličkách “ako Francúzi” a miesto sme našli vždy. Dobré, blízko a bez zákazov. A peniaze ostali na gelato alebo posedenie na terase.

Jeden z praktických tipov je aj “ako sa dorozumieť”. Z vlastnej skúsenosti viem, že angličtina je obrovská výhoda, no vo Francúzsku nie vždy stačí. Ak ale neviete po francúzsky ani zaťať, môj tip je ebook Francúzština INAK pre cestovateľov. Sú v nej základy a frázy pre dovolenku, ktoré som naozaj ocenila a učili sa naozaj ľahko, aj vďaka audio časti. Inú knihu na cestovanie vážne nebudete potrebovať.

2 Replies to “Travel denník: Top 9 čo zažiť v Saint Tropez”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: