Travel denník: Kam na výlet v okolí Saint Tropez?

Provensálske dedinky a vinice, pláže a azúrové pobrežia, príroda alebo Cannes? To všetko sme podnikli v okolí Saint Tropez, na prekrásnom Côte dAzur.

V okolí Saint Tropez (travel článok tu) je množstvo nádherných miest na výlety, takže asi kamkoľvek sa vyberiete, nebudete ľutovať. Toto je 6 výletov, ktoré sme podnikli my a určite ich odporúčame aj vám, kto tu cestujete. Niektoré sme stihli po ceste do St Tropez a niektoré sú v jeho blízkom okolí, takže ideálne na výlety.

Grasse, mesto svetového parfumérstva

Jedno leto sme sa po ceste zastavili aj v Grasse – v hlavnom meste svetového parfumérstva. Dodnes je parfumérstvo jeho hlavnou ekonomickou činnosťou a v okolí Grasse sú stále záhrady kde sa pestujú rôzne aromatické byliny (napr. aj Chanel tu má svoje plantáže ruží a jasmínu). Dajú sa tu navštíviť múzeá parfumérskych domov, my sme si vybrali Fragonard s bohatou históriou od roku 1926. Mali tu samozrejme aj originál obchod, z ktorého som si odniesla jeden voňavý suvenír, no už aj samotný obchodík je taký malý raj, takže sa asi nedá čakať, že odídete na prázdno.

Grimaud na celý život

Keď sme si prvýkrát vyberali ubytovanie, chceli sme byť čo najbližšie k centru Saint Tropez. Priamo v centre sú logicky ceny o dosť drahšie, no aj pri najbližšom možnom ubytovaní sme dochádzali do mesta pár minút autom. Druhýkrát sme už zvolili ubytovanie o niečo ďalej a môžem potvrdiť, že je to ideálna možnosť. V okolí Saint Tropez je veľa krásnych vidieckych mestečiek, kde sa dá užiť súkromie a romantika, a auto budete využívať tak či tak.

My sme si zamilovali Grimaud. Je to typická malá francúzska dedinka s nádhernými kamennými uličkami a atmosférou “ako z filmu”. Veľmi často sme tu chodili na obed do tradičného créperie, kde sme si sadli na terasu v tieni kamenných domov a starého platanu. Na obed sú tu typické ľahké jedlá ako palacinky, cestoviny, šaláty (Nicoise!) a obzvlášť odporúčam tradičné francúzske omelety. Grimaud bolo na obed veľmi pokojné miesto, ktoré vám neviem ani slovami opísať, no prechádzať sa po jeho uličkách bol pre mňa zážitok na celý život.

V Grimaud sme vystriedali 2 ubytovania a myslím, že už lepšie sme si vybrať nemohli. Bývali sme dokonca aj “u Geissenovcov” v ich Maison Prestige, vo vilke s nádhernou záhradou a bazénom, práve kvôli ktorým sa oplatí bývať ďalej od turistického ruchu. To súkromie, hojdacie siete, bazén, a človek je ako znovuzrodený.

Naše druhé ubytovanie Clauda bolo na veľmi podobný štýl, vilka so záhradou a bazénom v súkromí u veľmi milej Francúzky. Často nás prišiel pozdraviť aj jej francúzsky buldoček Petit Pois ([petipua] v preklade hrášok!), takže celé miesto malo príjemnú domácku atmosféru. Veľkou výhodou je mať ubytovanie s bazénom, my sme ho využívali veľmi často, aj keď sme chodievali na výlety k moru. Jednoducho pri tom bazéne sme ocenili to súkromie a kľud, a to jediné čo bolo počuť bol spev cikád “v našej” borovicovej záhrade.

Reštaurácie sú vo Francúzsku na naše pomery celkom drahé, no za to potraviny sú cenovo približne ako u nás, no oveľa kvalitnejšie. Preto by možno niekomu nevadilo variť si vlastné jedlá, no my sme nemali kuchynku ani v jednom ubytovaní. Apartmány s kuchynkou sú však drahšie, takže je otázne či na jedle naozaj ušetríte. A predsa, francúzsku kuchyňu si naozaj treba vychutnať!

Pobrežné Port Grimaud a tie najlepšie crépes

O niečo ďalej na pobreží je časť Port Grimaud, prezývaná aj francúzske Benátky. Mestečko bolo vybudované v roku 1966, no jeho umelo vytvorené kanály by som k Benátkam neprirovnávala, to by tu musela byť oveľa hlbšia história. No nechýba tu pravá letná dovolenková atmosféra a prechádzka po mostíkoch je naozaj rozkošná. Jeden večer sme sa tu vybrali na palacinky crépes v L´Hippocampe, no a to bol zas zážitok. Crépes si môžte vybrať s ovocím, lekvárom, nutelou, no ja som si vybrala zvláštnu kombináciu citrón & kryštálový cukor. Veľmi odporúčam, pretože takto nie je palacinka presladená a úplne vynikne to poctivé chrumkavé cesto s vôňou masla. Doteraz s láskou spomínam na túto moju prvú francúzsku crépe

Pláž Pampellone

4,5km dlhá Pláž Pampelonne sa nachádza v zátoke pod mestom Ramatuelle. Pláž sa preslávila od 50tych rokov spolu so Saint Tropez vďaka filmu A boh stvoril ženu. Pláž je piesočnatá a voda azúrová, z druhej strany je obklopená len borovicovými hájmi a provensálskymi vinicami.

Priamo na pláži je niekoľko desiatok plážových klubov, no žiadne hotely, komplexy ani výškové budovy, takže si pláž zachováva svoj prírodný charakter. Niektoré miesta som dokonca spoznávala z filmu Žandár zo Saint Tropez. 

Prístup na pláž autom je na niektorom z mnohých parkovísk, ktoré patria plážovým klubom. Mnohé z nich sú luxusné kluby vo vyššej cenovej kategórii, no nájdu sa aj prístupnejšie. My sme často parkovali v klube Le 1051, cena bola na celý deň 6€ (v r. 2019) a aj v bare mali rozumné ceny za kávu, prípadne pivo a drinky o niečo drahšie, ale na miestne pomery ešte ok. Veľmi krásne posedenie je aj vo vedľajšom klube Moorea, odporúčam pre trochu exotického odreagovania. Priamo na pláži si lehátko platiť nemusíte, sú tu vždy voľné miesta na vlastný slnečník a osušku.

Polostrov Cap Taillat

Cap Taillat, polostrov južne od Saint Tropez, maximálne chránený pred civilizáciou je doslova prírodným rajom azúrového pobrežia. Je prístupný len loďou alebo pešou turistikou, čo sme si zvolili aj my. Auto sa dá zaparkovať pri pláži l´Escalet a napravo od pláže nájdete pobrežný chodník. K polostrovu to je cca do 3km, no terén je miestami dosť skalnatý, takže treba mať aj pevnú obuv. Pozdĺž trasy uvidíte malé plážičky a divoké zálivy, čistú prírodu, tisíc odtieňov pravej azúrovej. Vďaka neskutočným zvukom cikád a silným vôňam kvetov a rastlín sa budete cítiť ako na inej planéte.

Odporúčam vyjsť si aj priamo na vrch polostrova odkiaľ si užijete nádherné výhľady na pobrežie a oceán.

Cannes

Po ceste zo Saint Tropez sme si spravili zastávku v Cannes, kde sa každoročne v máji koná filmový festival. Nevynechali sme teda aj červený koberec a hlavne promenádu La Croisette, dlhú 3km.

Bon voyage!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: