5 krokov ako si naplánovať zvyšok roka

Ako nežiť v chaose a stihnúť si upratať v živote do konca roka? A ako plánovať reálne a tak, aby nám to aj vydržalo?

September nám začal v plnom prúde a s ním aj nové začiatky. Toto obdobie mi vždy pripomína, že sa blíži koniec roka a akoby mi niekde z diaľky našepkávalo, že čas letí. No pozitívne na tom je, že ešte stále máme 4 mesiace na to, aby sme do konca roka stihli niečo, čo už dlhšie odkladáme alebo o čom snívame. Všetko je v našich rukách a je len na nás či preplávame touto zimou len tak nečinne až sa na konci roka zbadáme, že nestíhame a žijeme v chaose. Alebo si skutočne uvedomíme, čo potrebujeme a podľa toho začneme aj plánovať. No ako plánovať a veci aj skutočne dokončiť? Mám pre vás pár osvedčených tipov, no na každého platí niečo iné, takže kľudne improvizujte a skúšajte čo funguje vám.

1. Prvý zoznam

Nad čím nepremýšľame, na to si nespomenieme. A čo si nenapíšeme, akoby nebolo. Preto si vezmite papier alebo zápisník, možno aj obľúbený čaj a ukradnite si malú chvíľku pre seba.

Skúste si dať najprv otázku, ako si ideálne predstavujete seba na konci tohto roka?

Čo by ste chceli mať vyriešené, dokončené, v čom by ste chceli mať poriadok? Napíšte si na papier úplne nezáväzný zoznam, doslova všetko čo vás napadne, v hocijakom poradí. Tento krok vám prinesie uvedomenie, čo skutočne potrebujete na to, aby ste nežili v chaose a udá vám smer, kam si po to ísť. A pritom stačí len chvíľu počúvať. Sami seba.

2. Plánovanie v diári

Zoznam z minulého bodu je naozaj nezáväzný a nemusíme ho brať celý do úvahy. Väčšinou nás napadne príliš veľa vecí, ktoré je málokedy reálne splniť do konca roka.

Aby sme sa teda nezahltili príliš veľa povinnosťami, ktoré nás môžu veľmi rýchlo odradiť, zamyslite sa ktoré z nich sú pre vás v tomto období najdôležitejšie, a iba tie si zvýraznite.

A čo tie ostatné? Uvedomte si, že za 4 mesiace si naozaj nestihnete vyriešiť celý život. Niektoré veci potrebujú svoj čas a toho môže byť dosť aj v ďalšom roku.

Je dokázané, že väčšinu vecí nedokončíme, keď im nedáme žiadny deadline, nejaký termín. Preto je celkom účinné, keď si váš vytriedený zoznam prepíšete do diára. No to nie je tak jednoduché, keďže dopredu nevieme kedy je na čo ideálny čas, navyše škrtanie v diári vie pekne demotivovať. Mne sa tu osvedčili sticky notes, po našom “lepky”, ktoré sú u mňa maximálne účinné. Stačí si teda napísať veci zo zoznamu na jednotlivé lepky a skúste si ich nalepiť v diári na začiatok jednotlivých mesiacov. Postupne sa dajú lepky rôzne vymieňať a presúvať ako vám to život dovolí, a až keď si niečo splníte, vtedy si to skutočne zapíšte do diára. Tento spôsob prináša všetky výhody plánovania, no navyše nám dáva aj priestor prispôsobiť sa reálnemu životu. S takýmto plánovaním vydržíte dlhšie a bude vás baviť viac, ako striktné to-do listy, ktoré nám dávajú skôr zväzujúci pocit povinností.

Tip: Sticky notes si môžte triediť aj podľa farby, budete tak mať ešte lepší prehľad v kategóriách (napr. škola, pracovné, osobné, domácnosť, rodina…).

3. Každý týždeň len 1 úloha

Ďalší level je plánovanie konkrétneho týždňa. Odporúčam naplánovať si veci zo zoznamu aj ku každému týždňu, opäť “nezáväzne” na sticky notes, ktoré sa dajú presúvať, no tu odporúčam pravidlo – na každý týždeň len 1 úloha! Pri plánovaní musíme byť radšej realisti, takže 1 úloha na týždeň úplne stačí, aby sme boli schopní pokračovať až do konca roka. Ak chcete byť na seba ešte miernejší, môžte si nechať vždy 1 týždeň v mesiaci úplne voľný. Dôležitá je však pravidelnosť a vytrvalosť, nechceme sa predsa na všetko vykašľať po 2 týždňoch s náročnými to-do listami, ktoré nám prerastajú cez hlavu.

4. Zoznam radostí

Veľmi účinné je nemyslieť len na povinnosti a tak si napíšte aj zvlášť zoznam na čo sa do konca roku tešíte, čo by ste chceli ideálne zažiť, o čom dlhšie snívate…

Môžu to byť aj úplné maličkosti ako jesenná prechádzka v prírode, upiecť jablkový závin, víkend na chate atď. Inšpirovať sa môžete napr. skvelým jesenným zoznamom od Candy Grant, ktorý je plný motivácie aj krás jesene. Svoj “zoznam radostí” si môžte vystaviť napr. na nástenku alebo do diára na jedno viditeľné miesto, a keď bude pravý čas, tak si jednotlivé body aj realizovať. Nemusíte si úplne plánovať v diári aj také maličkosti ako “upiecť jablkový závin”, stačí si občas celý zoznam pripomenúť a uvidíte, že zrazu si sami na niektoré veci nájdete čas. A veľmi radi. Tiež je oveľa príjemnejšie prekladať náročnejšie úlohy z prvého zoznamu, niečím príjemným – napr. vytriediť šatník & ísť na waffle s javorovým sirupom.

5. Myslite na seba

Posledným bodom, no nemenej dôležitým, je… Myslite na seba a nájdite si čas na oddych! Možno je zvláštne, že v článku o produktivite spomínam práve toto slovo, no

pravidelný oddych skutočne podporuje našu produktivitu, okrem toho, že je základom pre naše fyzické a duševné zdravie.

Nie vždy platí, že spravíte toho viac, keď dnes budete makať celý deň. Oveľa efektívnejšie je striedať aktivitu s relaxom, uvidíte, že budete kreatívnejší, stihnete toho paradoxne viac, a na svoju prácu alebo projekty sa budete dokonca tešiť. Skúste si nájsť na seba čas ideálne každý deň a naučte sa oddychovať. Napr. skúste jogu, prechádzku v prírode, čítať knihy, alebo aj 20 min. ležania so zavretými očami vie urobiť divy. Len to robte pravidelne.

Prajem vám, aby ste zažili úžasnú jeseň a zvyšok roka podľa vašich predstáv!

2 Replies to “5 krokov ako si naplánovať zvyšok roka”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: